Volby do Poslanecké sněmovny 2021

Celebrity nebo chalupář. Ve volbách kandidují zajímavá jména i povolání

Celebrity nebo chalupář. Ve volbách kandidují zajímavá jména i povolání
Zdroj: Profimedia

Českou republiku čekají v říjnu volby do Poslanecké sněmovny. Kromě politiků, které již z poslaneckých lavic známe, se do nich budou snažit dostat i naprostí nováčci. Mezi nimi jsou i známé tváře jako zpěvačka Ilona Csáková nebo molekulární bioložka Soňa Peková.

Na křesla poslanců kandiduje v letošních sněmovních volbách celkem 5258 osob. Jsou mezi nimi i mediálně známé osobnosti. 

Například na jižní Moravě bude jedničkou kandidátky uskupení Volný blok zpěvačka Ilona Csáková. Ta je dlouhodobou kritičkou povinného očkování nebo testování školáků. Nařízení vlády v minulosti označila za nesmyslná.

Související obsah

Ve středních Čechách kandiduje molekulární bioložka Soňa Peková. Vědkyně, která se loni proslavila výrokem, že covid-19 zmizí do Vánoc, povede kandidátku uskupení s názvem Švýcarská demokracie. Programem hnutí Švýcarská demokracie je zavedení švýcarského systému uspořádání a řízení státu po vzoru Švýcarska.

Pozornost vzbudila také kandidatura Drahoslava Ryby, který je lídrem kandidátky hnutí ANO na Vysočině. Ryba totiž ještě donedávna pracoval jako generální ředitel Hasičského záchranného sboru. Ve funkci skončil v půlce července po 10 letech. Nyní by se mohl stát poslancem.

Související obsah

Veřejnost zaujalo také druhé místo na kandidátce ČSSD v Praze, které získal bývalý předseda Strany zelených Matěj Stropnický. Za SPD v Praze na prvním místě kandiduje Josef Nerušil, který kvůli tomu rezignoval na členství v Radě Českého rozhlasu.

Kromě známých jmen na kandidátkách zaujala také některá povolání. Do Poslanecké sněmovny se totiž letos snaží dostat například anarchokapitalisté, žonglér, provazochodkyně nebo "chalupář z Krkonoš." 

Související obsah

Jedna z kandidátek v Plzeňském kraji zase do kolonky povolání uvedla "neočkovaná, svobodná občanka."

Politické strany už mají určeny čísla do voleb. Jak se lídrům líbila, se podívejte v reportáži:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Volby do Poslanecké sněmovny 2021

Důležité Události

Píše se na Deník.cz