Krimi

Muži se měli pokusit o padělání bankovek za miliardy. Hrozí jim 12 let

Údajnou snahou o padělání eurových a korunových bankovek za miliardy korun se tento týden znovu zabývá Krajský soud v Olomouci. Na lavici obžalovaných je šestice mužů, kterým hrozí mnohaleté tresty.

Olomoucký krajský soud se skupinou šesti obžalovaných začal zabývat už na začátku loňského června. V pátek jsou u soudu na řadě odposlechy, které by měly potvrdil vinu této šestice.

Muži ale jakékoliv plány na padělání v řádu miliard korun odmítají. Podle vyšetřovatelů byli přitom napojeni na italskou zločineckou organizaci. Právě Italové měli podle obžaloby zajišťovat materiál na výrobu padělků.

Ty se potom měly tisknout na Orlickoústecku v Dolní Čermné, a to v tiskárně, která patřila jednomu z obžalovaných. Jen českých bankovek měli podle údajných plánů vytisknout za čtyřicet miliard korun.

Související obsah

Policisté ale organizovanou skupinu odhalili dřív, než stačila tyto plány převést ve skutečnost. Bankovek se tak mělo vytisknout jen pár desítek.

Pokud se vina dvěma Slovákům a čtveřici Čechů prokáže, mohou jít za mříže až na 12 let. Rozsudek v pátek ale nejspíš nepadne, obě strany navrhují ještě další důkazy.

Kateřina Sejková, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Policisté v Torontu zastřelili muže, který byl spatřen s puškou poblíž základní školy

Policisté v Torontu během zákroku zastřelili ve čtvrtek muže, který se pohyboval s puškou poblíž základní školy v oblasti Scarborough Port Union, informuje The Guardian. Svědci řekli místním médiím, že slyšeli tři výstřely a pak viděli, jak se policie pokouší muže ve věku kolem 20 let oživit. "Policie byla konfrontována jednotlivcem a kvůli okolnostem, které následovaly, jsou nyní předmětem vyšetřování SIU (Zvláštní vyšetřovací jednotka), mám zakázáno dále diskutovat o tom, co se stalo," řekl šéf torontské policie James Ramer. Několik škol v bezprostřední blízkosti incidentu bylo uzavřeno.

Krátká zpráva

USA se chystají poskytnout Ukrajině salvové raketomety dlouhého doletu

Bidenova administrativa se chystá poskytnout Ukrajině salvové raketomety dlouhého doletu M270 MLRS a pohyblivý raketový systém HIMARS. Tyto zbraňové systémy mohou odpalovat rakety mnohem dále než kterýkoli ze systémů, které Ukrajina již má, což by mohlo být v boji s ruskými okupanty převratnou změnou. USA se přiklání k vyslání systémů jako součásti většího balíčku vojenské a bezpečnostní pomoci Ukrajině, který by podle CNN mohl být oznámen již příští týden.

Píše se na Deník.cz