Domácí

Na nebezpečnou práci i jako ochránce zvířat: Drony pomáhají plynařům i myslivcům

Drony už dávno nejsou jenom hračkou. Používá je armáda, policie, hasiči, zemědělci a teď i plynaři. Pomocí dronů vybavených kamerou a detektorem s laserovým paprskem jsou schopni za několik minut zkontrolovat stav plynovodu v těžko přístupném terénu.

Mostní konstrukce pro plynovod přes Labe v Dříteči na Pardubicku. Jedno ze stovky těžko přístupných míst, která je několikrát ročně nutné zkontrolovat. Ještě vloni sem šplhali plynaři a kontrolu prováděli vizuálně a pomocí měřidel. Dnes to zvládnou dva drony za několik minut.


Větší, sedmikilový dron je schopný pomocí kamery s vysokým rozlišením zkontrolovat samotný stav mostní konstrukce a plynovodu, menší dron pak má na sobě detektor, který zaznamená případný únik plynu.


"Vyšle laserový paprsek, ten se odrazí od plynovodu a v případě, že ten parsek je narušený, je jasné, že prochází mračnem metanu," popsal inspektor Aleš Vojtěch.

 

Související obsah


Senzor pak zaznamená, jak velký únik plynu to je. Aplikace dokonce dokáže vytvořit 3D model mostu a při další kontrole oba modely porovná. "Je to urychlení té kontroly a také zvýšení bezpečnosti pro naše pracovníky," prohlásil mluvčí distributora plynu Gasnet Pavel Zajíc.


Drony už používají policisté, hasiči nebo Horská služba. Například při pátraní po ztraceném turistovi je díky kameře možné prohledat obrovské a nepřístupné území během několika minut.


Náhradní součástky si členové Horské služby tisknou na 3D tiskárně a dron dokáže nést i přijímač signálu lavinového vyhledávače. To usnadní záchranu zavalených v lavině.

 

Související obsah


Drony pomáhají i se záchranou desítek tisíc srnčat v době žní. "V ranních hodinách vyhledáme termovizním dronem srnče a označíme jej. A těsně před sečí potom myslivci toto srnče vynesou a ochrání ho," objasnil předseda okresního mysliveckého spolku v Písku Jan Matulka.


Technologie už je tak daleko, že i zemědělec je občas IT specialista. Dron dokáže s odchylkou jen několika centimetrů zmapovat celá pole, a pomocí speciální aplikace pak vznikne podrobný plán ošetření rostoucích plodin. Traktor pak podle GPS souřadnic hnojí nebo postřikuje různou intenzitou.
 

rod, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Domácí

Důležité Události

Krátká zpráva

Sněmovna odvolala Hanu Lipovskou z Rady České televize

Poslanci v pátek odpoledne odvolali Hanu Lipovskou z postu členky Rady České televize. Pro odvolání Lipovské hlasovalo celkem 63 poslanců, dalších 11 bylo proti.

Krátká zpráva

Cestování z některých zemí zpřísní

Ministerstvo zahraničí opět změnilo cestovatelský semafor. Od pondělí 20. září se Slovinsko přesune do tmavě červené kategorie. Neočkovaným lidem se zkomplikuje návrat z Lotyšska, Rumunska a San Marina, které se přesunou z oranžové kategorie do červené. Jednodušší naopak bude návrat z Islandu, Portugalska a Baleárských ostrovů, které se posunou do oranžové.

Píše se na Deník.cz