Počasí

Počasí na podzim a v zimě: Expertka prozradila, co naznačují modely

Začátek meteorologického podzimu se letos nese ve znamení pozdního léta. Teploty se v tomto týdnu budou dokonce šplhat ke 30 °C. Ty následující ale mohou být rozmanité a vyloučit se nedá ani sněžení, řekla TN.cz expertka na počasí Dagmar Honsová. Zima bude podle dlouhodobých modelů mírnější než loni.

Astronomický podzim sice začne až 22. září, ten meteorologický už je ale tady. Podle meteoroložky Dagmar Honsové je jeho letošní start ideální. "Počasí má charakter pozdního léta, máme slunečnou oblohu s teplotami přes 20 °C. Jen po ránu s mlhami nebo nízkou oblačností. Denní délka slunečního svitu se pohybuje až na 12 hodinách," uvedla.

Tento týden má být vůbec nejteplejší. Zařídí to oblast vysokého tlaku vzduchu nad východní Evropou. "Kolem ní sem bude postupně proudit teplý vzduch od jihu, takže během pracovního týdne půjdou teploty nahoru – ve čtvrtek a v pátek budou kulminovat až na 28 °C," pokračovala Honsová.

Zároveň ale upozorňuje, že takové počasí rozhodně nevydrží celý podzim. Jak totiž dokázaly poslední roky, i během něj může v Česku sněžit. Třeba v roce 2012 sněžilo v Praze 27. října.

Související obsah

​"Sněhová kalamita ochromila sever Česka uprostřed října v roce 2009. V roce 1997 napadla souvislá sněhová pokrývka v Praze už 27. října, v roce 1994 dokonce už 7. října a 28. září 1995 sněžilo v Liberci," vypočítala Honsová.

Podle výhledu amerického Národního centra pro přírodní předpovědi (NCEP) bude podzim ve střední Evropě teplotně mírně nadprůměrný a srážkově průměrný. Teploty by tak měly od října do listopadu přesahovat 8 °C, srážky by se průměrně měly pohybovat na 55 milimetrech.

Zdroj: noaa.gov

​Také zima by měla být teplotně nadprůměrná, předpovídá NCEP. "To ale neznamená, že se i v nížinách nemůžeme setkat s nějakou sněhovou kalamitou," řekla meteoroložka.

"Poslední mrazivou zimu bohatou na sníh i v nížinách jsme v Evropě střední zažili v roce 2010 a vloni. A někteří to spojovali s jevem La Niña, nicméně přímou souvislost statistiky nepotvrzují. Co ale potvrzují, je pokles dnů se sněhovou pokrývkou v nížinách. Pokles dnů se sněhovou pokrývkou dokazuje i stanice v pražském Klementinu a to od 90. let 20. století," uzavřela Honsová.

Rozhovor s Dagmar Honsovou:

TN.cz

Aktuální předpověď počasí

Sledujte aktuální předpověď počasí v České republice i ve vašem kraji.

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz