Domácí

Spojení s Piráty Rakušan nelituje. Nemám ambice střídat Bartoše, řekl

Prvním hostem bilančních rozhovorů s šéfy parlamentních stran byl Vít Rakušan (PIRSTAN), předseda Starostů a nezávislých (STAN). S moderátorkou Bárou Divišovou probrali především spolupráci Starostů s Piráty a plány po volbách, mezi tématy byla ale i pandemie koronaviru.

Předvolební vysílání TV Nova pokračuje speciálními rozhovory s šéfy politických stran, které uspěly v minulých volbách. Prvním hostem v diskusním pořadu na TN Live byl Vít Rakušan, předseda hnutí STAN. Na úvod rozhovoru se nechal slyšet, že nikdy nebral úplatky a svědomí má v tomto ohledu čisté.

Na to nejlepší z rozhovoru se podívejte v následující reportáži:

​Debata s moderátorkou Bárou Divišovou se záhy stočila k tématu pandemie koronaviru. "Vláda připravuje plány na poslední chvíli," nešetřil kritikou. "Vůbec nechápu, proč například plán pro otevření škol nebyl připravený s třítýdenním předstihem. Ředitelé byli opět zklamaní," řekl.

Česku podle něj chybí dobrá kampaň, která by motivovala lidi k očkování. "Stát hrozí restrikcemi, ale nesnaží se lidi motivovat. To je velký problém," tvrdí předseda STAN.

Související obsah

Rakušan poznamenal, že s premiérem Andrejem Babišem (ANO) se velmi těžko spolupracuje. "Moje dosavadní zkušenost je taková, že na půdě Poslanecké sněmovně to nebylo možné," uvedl. Jednat s hnutím ANO bez Babiše si neumí představit. "Ani ostatní lidé z ANO neprokázali kompetenci, aby se s nimi dalo spolupracovat," konstatoval Rakušan.

Volby do Poslanecké sněmovny by podle srpnového průzkumu agentury Median vyhrálo hnutí ANO. Naopak do dolní komory parlamentu by se nedostala ČSSD ani hnutí Přísaha. Podívejte se na přehled:

Spolupráce s Piráty

​V rozhovoru došlo samozřejmě na téma nadcházejících voleb do Poslanecké sněmovny. "Pirátská koalice měla u našich členů největší podporu. Už v době, kdy jsme vstupovali do projektu, jsme se pohybovali kolem 7 až 8 %. Já jsem byl ale prvním předsedou strany po demonstraci v listopadu 2019, který vyzýval ke koalicím, aby nepropadaly hlasy," vysvětluje Rakušan důvod, proč Starostové nejdou do voleb jako samostatný subjekt.

"Mám vyhodnoceno, jakým politikem je Ivan Bartoš. Nemá za sebou politické aféry. Má analytický mozek, politický talent. Pokud se váš partner stane terčem útoků, nezačnete říkat, že je špatný a že mu nevěříte. Podpoříte ho a snažíte se maximalizovat své síly. Nevím, proč bych měl mít ambice střídat Ivana Bartoše jen proto, že na něj konkurenti střílí," pokračoval Rakušan.

Související obsah

"Koalice je odvážné řešení. Můžete stát v koutě a počítat si svoje procenta, nebo můžete jít do projektu, který může reálně změnit situaci v naší zemi," dodal předseda Starostů.

Plány po volbách

"Program musí být obsáhlý. Máme krátkodobé cíle, střednědobé a dlouhodobé. Dívat se jen na čtyři roky je málo. Program musí být dlouhodobější, musí mít přesah do dalšího období," řekl Rakušan.

"Chceme navázat na práce důchodových komisí předchozích vlád. Je tam více věcí. Státní důchodový fond, kde si lidé budou na svoje důchody spořit. Nedávat fixní dobu odchodu do důchodu a umožnit lidem, aby zůstávali déle v pracovním procesu, pokud se pro to rozhodnou," uvedl. Valorizace důchodů by podle něj měla být navázána na ekonomický růst Česka.

Související obsah

Zásadním problémem je podle Rakušana nízká minimální mzda, která by měla být vyšší. Ambiciózním plánem koalice Pirátů a Starostů je dostat se na schodek rozpočtu v rozmezí 50 miliard korun až nula. Dalším bodem je motivace soukromých firem, aby investovaly do české ekonomiky.

Případnou vládu by Rakušan byl ochotný sestavit s koalicí SPOLU.

Rozhovory sledujte každé úterý a čtvrtek vždy od 16:00 na TN Live. Dalším hostem bude Markéta Pekarová Adamová (SPOLU), předsedkyně TOP 09. Kompletní harmonogram najdete zde.​

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz