Koronavirus

Jaká opatření ještě platí, a která už ne? Podívejte se na VELKÝ PŘEHLED

S často se měnícími koronavirovými opatřeními Češi ztrácejí přehled, jaká ještě platí, a která už naopak dodržovat nemusejí. Redakce TN.cz proto vytvořila seznam všech aktuálně platných pravidel.

Poslední změna protiepidemických opatření nastala v září. Od začátku školního roku platí, že v restauracích může u jednoho stolu sedět šest lidí místo původních čtyř. Na kulturních či sportovních akcích může být kapacita naplněna na 100 procent. Pokud je účastníků do tří tisíc, zůstávají podmínky pro vstup stejné jako doposud. Nad tři tisíce musí nově tvořit polovinu účastníků lidé s očkováním nebo potvrzením o prodělání nemoci (psali jsme zde).

Roušky a respirátory

Respirátor (nebo jiný technicky stejně účinný prostředek) je povinné nosit ve všech uzavřených prostorech. Lidé tak musí nosit respirátor v prodejnách, provozovnách, v zařízeních zdravotnických i sociálních služeb, na hradech, zámcích, v muzeích, ale i ve veřejné dopravě nebo jiných dopravních prostředcích (pokud nejste členové jedné domácnosti), na mezinárodních letištích a na nástupištích.

Povinnost nasadit si respirátor odpadá v zaměstnání, pokud se člověk vyskytuje pouze na jednom (svém) pracovním místě a udržuje odstup od ostatních spolupracovníků. Úleva se naopak netýká společných prostor, jako jsou šatny či jídelny.

Související obsah

Venku je nutné nosit ochranu dýchacích cest, pokud v místě dochází ke kumulaci lidí (koncerty, sportovní utkání apod.).

Výjimky z nošení roušek a respirátorů mají děti do dvou let (včetně), lidé s poruchou intelektu a závažnými duševními poruchami. Děti do 15 let mohou nosit místo respirátoru chirurgickou roušku. Další výjimky se týkají třeba svatebčanů, moderátorů, sportovců v době tréninku či zápasu, řidičů veřejné dopravy nebo třeba lidí, kteří se nechávají fotit. Přehled výjimek najdete zde.

Pohyb lidí a shromažďování

Na kulturních či sportovních akcích může být kapacita naplněna na 100 procent. Pokud je účastníků do tří tisíc, zůstávají podmínky pro vstup stejné jako doposud, všichni tedy musejí splňovat podmínky bezinfekčnosti. U větších akcí musí nově tvořit polovinu účastníků lidé s očkováním nebo potvrzením o prodělání nemoci.

Organizovaných akcí se může zúčastnit maximálně 1000 lidí uvnitř nebo 2000 lidí venku, při neprokázání bezinfekčnosti smí být pohromadě maximálně 20 lidí a organizátor musí kontrolovat potvrzení. Pravidlo se nevztahuje na svatby, pohřby nebo uzavření registrovaného partnerství, pokud se jich neúčastní více než 30 lidí.

Související obsah

Na demonstracích není počet účastníků omezen, lidé se ale mohou shlukovat ve skupinách nejvýše po 20 lidech a s rozestupy mezi skupinami alespoň dva metry. Mezi jednotlivými účastníky musí zůstat rozestup alespoň 1,5 metru (s výjimkou členů domácnosti).

Školy

V mateřských školách děti roušky ani respirátory nosit nemusí. V základních a středních školách musí mít žáci chirurgickou roušku či respirátor nasazený pouze ve chvíli, kdy zrovna nesedí v lavici. Rouška dále není nutná na hodinách tělesné výchovy. Studenti nižších ročníků gymnázií a konzervatoří musejí mít roušku o přestávce, studenti vyšších ročníků pak respirátor bez výdechového ventilu. Studenti vysokých škol a vyšších odborných škol musí mít nasazený respirátor bez výdechového ventilu, ovšem pouze v případě, že nesedí na místě. Jiná pravidla platí pro děti, které se odmítly na začátku roku v určených termínech testovat. Ty musí nosit ochranu nosu a úst všude, kde není možné dodržet odstup 1,5 metru. Zároveň nesmí zpívat či cvičit ve vnitřních prostorech.

Související obsah

​Obchody a služby

V obchodech platí pravidlo jednoho člověka na 15 metrů čtverečních. K dispozici také musí být zákazníkům dezinfekce. V kadeřnictvích a jiných podobných službách musí zákazníci splňovat pravidla bezinfekčnosti, mezi sebou udržovat vzdálenost alespoň 1,5 metru a nesmí vykazovat příznaky onemocnění.

Restaurace a hotely

Vzdálenost 1,5 metru musejí od sebe mít i stoly v restauracích, klubech nebo v barech. U jednoho stolu může sedět maximálně šest lidí, pokud se nejedná o členy stejné domácnosti. Tanec je umožněn pouze těm, kteří jsou bezinfekční. Negativní test, potvrzení o očkování nebo o prodělaném covidu musejí mít i lidé, kteří se chtějí nechat ubytovat v hotelech či penzionech.

Sportoviště, wellness a bazény

Otevřena mohou být všechna sportoviště, při vstupu do vnitřních prostor ale musí návštěvník prokázat bezinfekčnost a nesmí mít příznaky covidu. Stejné pravidlo platí i pro wellness, fitness a bazény. Na skupinových lekcích musejí účastníci udržovat rozestup alespoň 1,5 metru, totéž platí pro společné prostory koupališť mimo koupací plochy.

Související obsah

Zdravotnická a sociální zařízení

Návštěvy pacientů v nemocnicích či domovech se sociální péčí jsou povolené, pokud má člověk ukončené očkování, negativní test na covid, potvrzení o prodělání nemoci v posledních 180 dnech nebo si nechá udělat samotest na místě. Možné je využít i potvrzení zaměstnavatele o samotestování s negativním výsledkem (ne starším než 3 dny) nebo test ze školy. Po dobu návštěvy je nutné mít ochranu dýchacích cest.

Vstup na území České republiky

Vstup do Česka se řídí cestovatelským semaforem. Po příjezdu ze zelených a oranžových zemí je potřeba vyplnit příjezdový formulář a do 5 dnů absolvovat test na koronavirus. Před příjezdem z červených a tmavě červených zemí je potřeba se podrobit testu na koronavirus a po návratu nejdříve 5. den (nejpozději však 14. den) podrobit RT-PCR testu. Uvedená pravidla pak neplatí pro naočkované či ty, kteří prodělali nákazu koronavirem v posledních 180 dnech.

Preventivní testování žáků na koronavirus končí. Jak to bude dál, se podívejte zde:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz