Očkovací centrum

Očkování se přesouvá k praktickým lékařům. Budou podávat i třetí dávky

Éra velkokapacitních očkovacích center skončila. Vakcinace se přesouvá hlavně do ordinací praktických lékařů. Vedle nich budou dál fungovat očkovací centra v nemocnicích. Zdravotnický systém je na to podle ministra Adama Vojtěcha (za ANO) připravený.

Na praktické lékaře se mohou obracet nejen první zájemci o vakcínu, ale i ti, kteří chtějí přeočkovat. "Myslím si, že očkování přes nás určitě ano, ale musí zde fungovat to, že řeknu, že mám zde sto pacientů a pro ně potřebuji tu vakcínu, tak tu vakcínu tu musím mít," řekl lékař Ivo Petrášek.

Třeba podle ředitele domova pro seniory v Ostravě Radka Barana je mezi klienty o třetí dávku zájem. "My jsme připravili sami jednání, vlastně takovou schůzku s klienty, kde se budeme ptát. Řekneme jim základní informace, kdo bude mít zájem, abychom byli připraveni, když samotné očkování nastane," řekl ředitel.

Související obsah

​Do sociálních zařízení by měli docházet praktičtí lékaři osobně, fungovat budou i mobilní týmy. Přeočkování v Česku začne 20. září. Lidem, kterých se týká, začnou od tohoto dne chodit informační SMS. Třetí dávku může dostat každý, u koho uplynulo osm měsíců od podání druhé dávky bez ohledu na věk nebo zdravotní stav.

"My jsme na to připravení a zároveň záleží, jaký bude zájem o třetí dávky. Do konce letošního roku se budou očkovat ti, kteří dostali svou druhou dávku v lednu, únoru. To znamená, to očkování kvůli nedostatku vakcín nejelo v plném proudu. Nejvíc se očkovalo v květnu a dubnu, což vychází na únor příštího roku. Tam potom může být zájem o registraci větší," řekl mluvčí Chytré karantény Lukáš Trnka.

Víc než 300 tisíc registrovaných lidí na očkování čeká. Asi třetina z nich je přihlášená k očkování u praktických lékařů.

Jak bude vypadat očkování u praktických lékařů, řekl předseda Sdružení praktických lékařů Petr Šonka:

Jan Houška TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Očkovací centrum

Důležité Události

Píše se na Deník.cz