Domácí

Akutní nedostatek zaměstnanců v Česku. Volných míst je nejvíce v historii

V Česku je momentálně nejvíce volných pracovních míst v historii. Úřady práce nabízejí více než 360 tisíc pracovních pozic. Za posledních šest let jejich počet stoupl sedminásobně. Firmy nabírají zaměstnance hlavně do průmyslu, zaměstnanců je ale akutní nedostatek.

Těžební průmysl, stavebnictví, doprava a především výroba. Tady je teď největší zájem o nové zaměstnance. Jenže na trhu práce je teď pusto a prázdno, pracovní síla není, a to i přesto, že firmy nemají speciální požadavky na kvalifikaci zaměstnanců.

"Dělníci do strojírenství, na obsluhu strojů. Na druhém místě jsou to nekvalifikovaní pracovníci ve stavebnictví, průmyslu nebo zemědělství. Na trhu práce startuje opravdu nebývalé oživení, které jsme nikdy nezažili po žádné krizi. Firmy nabírají jak o život," popsal situaci manažer náboru a marketingu ManpowerGroup Jiří Halbršát.

Související obsah

Zatímco ještě před šesti lety nabízely úřady práce jen 50 tisíc volných míst, teď jich je více než sedminásobek. Bez práce je v Česku přitom průměrně okolo čtvrt milionu lidí, tedy výrazně méně, než kolik je volných pozic. Firmy proto shánějí zaměstnance i v zahraničí. V Česku momentálně pracuje okolo 700 000 cizinců a jejich počet meziročně stoupá o desetinu.

kdu, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Domácí

Důležité Události

Krátká zpráva

Přes náznak smíru vypálila KLDR další zkušební raketu

Severní Korea vypálila neupřesněnou střelu do moře směrem k Japonsku. Podle japonského ministerstva obrany šlo pravděpodobně o balistickou raketu. Stalo se tak tři dny poté, co vlivná sestra severokorejského diktátora Kim Jo-čong zmínila možnost obnovení rozhovorů s Jižní Koreou při zachování vzájemné úcty.

Krátká zpráva

Prezident Biden dostal třetí dávku covidové vakcíny

Prezident Spojených států Joe Biden obdržel třetí posilující dávku vakcíny Pfizer/BioNTech. Třetí dávku schválil minulý týden americký Úřad pro kontrolu potravin a léčiv pro lidi starší 65 let, zdravotníky či chronicky nemocné. Biden, jenž dostal druhou dávku v lednu, vyzval všechny Američany, kteří mají nárok, aby si třetí dávku nechali píchnout.

Krátká zpráva

Americký zpěvák R. Kelly je vinen ze sexuálního násilí, rozhodl soud

Soud v pondělí v New Yorku rozhodl o vině amerického zpěváka R. Kellyho v případu vydírání a sexuálního zneužívání mladých žen a nezletilých dívek. R. Kelly je známý především díky písni "I Believe I Can Fly". Slavnému umělci hrozí za jeho činy desítky let za mřížemi, dokonce až doživotní vězení, píše agentura AP. Vynesení rozsudku je naplánováno na 4. května. Prokuratura už v srpnu označila Kellyho za sexuálního predátora.

Píše se na Deník.cz