Domácí

Akutní nedostatek zaměstnanců v Česku. Volných míst je nejvíce v historii

V Česku je momentálně nejvíce volných pracovních míst v historii. Úřady práce nabízejí více než 360 tisíc pracovních pozic. Za posledních šest let jejich počet stoupl sedminásobně. Firmy nabírají zaměstnance hlavně do průmyslu, zaměstnanců je ale akutní nedostatek.

Těžební průmysl, stavebnictví, doprava a především výroba. Tady je teď největší zájem o nové zaměstnance. Jenže na trhu práce je teď pusto a prázdno, pracovní síla není, a to i přesto, že firmy nemají speciální požadavky na kvalifikaci zaměstnanců.

"Dělníci do strojírenství, na obsluhu strojů. Na druhém místě jsou to nekvalifikovaní pracovníci ve stavebnictví, průmyslu nebo zemědělství. Na trhu práce startuje opravdu nebývalé oživení, které jsme nikdy nezažili po žádné krizi. Firmy nabírají jak o život," popsal situaci manažer náboru a marketingu ManpowerGroup Jiří Halbršát.

Související obsah

Zatímco ještě před šesti lety nabízely úřady práce jen 50 tisíc volných míst, teď jich je více než sedminásobek. Bez práce je v Česku přitom průměrně okolo čtvrt milionu lidí, tedy výrazně méně, než kolik je volných pozic. Firmy proto shánějí zaměstnance i v zahraničí. V Česku momentálně pracuje okolo 700 000 cizinců a jejich počet meziročně stoupá o desetinu.

kdu, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz