Domácí

Děti mají mezery dohánět doučováním. Zájem o něj roste, ale jenom někde

Děti mají mezery dohánět doučováním. Zájem o něj roste, ale jenom někde
Zdroj: TV Nova

Česká školní inspekce ve své srpnové analýze potvrdila, že distanční výuka se na studijních výsledcích žáků a studentů podepsala negativně. Spousta z nich totiž potřebuje doplnit mezery ve znalostech. K tomu by jim mělo pomoct hlavně doučování, které v rámci Národního plánu doučování posiluje ministerstvo školství. Jak to ale s doučováním aktuálně je v praxi?

Studenti středních a žáci základních škol v minulém školním roce s distanční výukou hodně zápasili. Zřejmě právě to způsobilo, že teď s učivem mají velké problémy. Nedostatky by žákům a studentům mělo pomoci doplnit doučování, které ministerstvo školství podporuje s Národním plánem doučování. Redakce TN.cz proto zjišťovala, jak se snaha o větší prosazování doučování promítá do praxe.

V rámci zmíněného Národního plánu doučování spustilo ministerstvo školství ve spolupráci s Národním pedagogickým institutem se začátkem nového školního roku webové stránky projektu. Ty nabízí zejména různé tipy k obsahu i formě doučování pro ředitele, učitele, doučující i rodiče, a to v podobě několikaminutových videí.

Už během prvních týdnů je ale o stránky velký zájem – zejména ze stran škol. Národní pedagogický institut během první tří týdnů jejich fungování evidoval přes 15 tisíc návštěv. To potvrdilo i ministerstvo školství s tím, že aktuální školní rok je velmi specifický.

Související obsah

"Zatím je doučování z Národního plánu doučování v první fázi – školy se připravují především organizačně. V průběhu podzimu bude probíhat ucelenější sběr informací, které by nám měly poskytnout zpětnou vazbu," uvedla mluvčí ministerstva školství Aneta Lednová.

Doučování na úrovni škol je na tom ale jinak než doučování, které nabízí jednotlivci. Zatímco školy zavádějí doučování plošně, nabídka nezávislých lektorů se hodně liší, a to kvalitou i cenou.

Například Aleksandra Bajičová doučuje předměty z osnov základních škol, ale zaměřuje se především na doučování středoškolské matematiky, biologie, fyziky a chemie. Provozuje firmu, v níž pracuje několik desítek dalších lektorů, a zájemců o doučování tam mají hodně.

Související obsah

"Už se mi nezdá, že by ceny doučování klesaly. U nás hodinová sazba zůstala stejná, abychom pro zákazníky zůstali atraktivní, přičemž u některé konkurence si naopak všímám i nárůstu," popsala Bajičová.

I podle Alexandra Fenčaka, který se s kolegy z doučovací akademie specializuje na matematiku úrovně základních a středních škol, v aktuálním školním roce zažívá doučování boom. "Na studentech je opravdu vidět, že jsou pozadu a rodiče to začínají řešit. Největší nával očekáváme mezi 10. – 15. říjnem, kdy bývají třídní schůzky. A pokud školy nezavřou, bude zájem rekordní, předpokládáme až o 50 – 60 procent vyšší," předpověděl Fenčak.

Související obsah

To potvrdila také Jana A.: "Já jsem ponechala starou cenu, takže moc zájem není," říká. Může to být ale také tím, že Jana doučuje i vysokoškolskou matematiku. Čím náročnější látku lektoři vyučují, tím větší pak bývá jejich hodinová sazba. "Navíc pokud jde o opravdu kvalitní lektory, tak ty si řeknou klidně i 700 korun na hodinu. Není ale divu, že lidé pak dají přednost spíš lektorům, kteří za hodinu chtějí 200 korun," doplnila Bajičová.

Aby ale jakékoliv doučování mělo smysl a dětem opravdu pomohlo, hodně záleží na přístupu rodičů. "Myslím, že je velice důležité podporovat každý pokrok, i ten dílčí a opravdu hodně chválit a hodně oceňovat to, že se žák nebojí a že promluví. Doučování by mělo být zaměřené na to, v čem výuka angličtiny nejvíc trpěla v době, kdy jsme se žáky nebyli v přímém kontaktu," nechala se slyšet Jana Servusová, učitelka angličtiny a českého jazyka na ZŠ Chocerady.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Domácí

Důležité Události

Krátká zpráva

Na Jičínsku se srazilo nákladní auto s osobákem. Dva lidé zemřeli

Na silnici č. 16 se u Holína na Jičínsku v pátek večer srazilo nákladní auto s osobním. Při vážné nehodě zemřeli podle policejní mluvčí Elišky Majerové dva lidé. Příčinu a okolnosti nehody policie vyšetřuje. Silnice je uzavřená.

Píše se na Deník.cz