Domácí

Svatou Ludmilu zavraždili před 1100 lety. Muž na mši zjistil, že je její potomek

Do Tetína na Berounsku v sobotu dorazily tisíce poutníků, aby uctily památku svaté Ludmily, babičky svatého Václava. Česko si letos připomíná 1100 let od její smrti. Slavnostní mši sloužil z pověření papeže Františka vídeňský arcibiskup Christoph Schönborn, který se narodil v Česku a údajně je přímým potomkem světice.

Ostatky první české světice se po 1100 letech vrátily na místo, kde byla Ludmila zavražděna. Lebku zakladatelky dynastie Přemyslovců ve skleněné schránce do kostela v Tetíně už v pátek přivezl ozbrojený doprovod ze svatovítské katedrály. Vidět ji chtěly tisíce lidí.

Návštěvníci neváhali trávit ani několik desítek minut ve frontě, aby si prohlédli relikvii svaté Ludmily. Požehnání ostatkům dal kardinál Dominik Duka i vídeňský arcibiskup, který sloužil slavnostní mši. Kardinál zdůraznil úctu člověka k člověku, papežův zmocněnec zase důležitou roli babiček v životě nás všech.

Související obsah

​Kardinál Christoph Schönborn se narodil nedaleko Lovosic a jak se v sobotu před začátkem mše dověděl, je i přímým potomkem svaté Ludmily. "Bylo to pro mě velké překvapení, ale vlastně všichni jsme spříznění skrze Adama a Evu," reagoval.

Poutníci dorazili z různých koutů republiky i ze zahraničí. Připraveny pro ně byly i dezinfekční prostředky. V rámci akce pořadatelé uspořádali i sčítání Ludmil a Bořivojů. Lebka svaté Ludmily se už v neděli vrátí do baziliky svatého Jiří na Pražském hradě. 

Kněžna Ludmila vedla neobyčejný život. Podívejte se na reportáž:

lud, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz