Volby do Poslanecké sněmovny 2021

Studenti si vyzkoušeli volby. Dopadly úplně jinak než průzkumy

Studenti si vyzkoušeli volby. Dopadly úplně jinak než průzkumy
Zdroj: Člověk v tísni

Zatímco předvolebním průzkumům vládne hnutí ANO premiéra Andreje Babiše, tak u studentů středních škol strana propadla. Naopak koalice SPOLU a PIRSTAN by si určitě přály, aby jako mladí hlasovali úplně všichni.

Studenti středních škol si v pondělí a úterý vyzkoušeli volby do Poslanecké sněmovny. Z výsledků vyplývá, že mezi mladými jsou velmi oblíbené obě koalice. Naopak vládní strany propadly.

Studentské volby proběhly v pondělí 20. a v úterý 21. září na středních školách po celé České republice. Možnost volit měli studenti nad 15 let. "Platný hlas odevzdalo 40 899 studentů. Do projektu se přihlásilo 335 škol, výsledky voleb jich v řádném termínu odeslalo 312. Projekt na podporu aktivního, zodpovědného a sebevědomého občanství budoucích prvovoličů uspořádal již po dvanácté vzdělávací program JSNS společnosti Člověk v tísni," uvedla Táňa Abrhámová z organizace Člověk v tísni.

Volby u studentů jasně ovládly obě koalice. Poměrně těsně zvítězila koalice Pirátů a Starostů s 30,4 % a na druhém místě se umístila koalice SPOLU (spojení ODS, KDU-ČSL a TOP 09), která získala 29,4 %.

Související obsah

​Na třetím místě skončilo s velkým odstupem hnutí ANO. Stranu by volilo 8,5 % středoškoláků. Hned za vládním hnutím skončila Strana zelených se ziskem 7,1 %. V předvolebních průzkumech se přitom pohybuje pod hranicí potřebnou pro vstup do Poslanecké sněmovny.

Zatímco Zelené by studenti do sněmovny pustili, ostatní strany už ne. Potřebnou 5% hranici by nepřekonalo hnutí SPD (4 %), Volný blok (3,3 %), ČSSD (2,4 %) ani KSČM (2,3 %).

Zdroj: Člověk v tísni

​"Po 11 letech pořádání Studentských voleb je zřejmé, že volební preference studentů naznačují, jak v dlouhodobější perspektivě dopadnou řádné volby. Strany, jejichž obliba u studentů trvale narůstala, se dostávají nahoru i ve skutečných volbách. A naopak, strany s opačnou trajektorií výsledků ve volbách nanečisto, jdou dolů ve volbách skutečných," uvedl ředitel vzdělávacího programu JSNS a iniciátor tzv. voleb nanečisto v Česku Karel Strachota.

"Zároveň platí, že se značně liší volební preference studentů v různých typech škol. Gymnazisté volí výrazně jinak než jejich vrstevníci na středních odborných školách a ještě víc se liší výsledky na učilištích," dodal Strachota.

U gymnazistů například zvítězila koalice SPOLU (35,4 %) a hnutí ANO by se se ziskem 4,6 % ani nedostalo do dolní komory Parlamentu. Naopak na učilištích by ANO získalo 16,4 % a porazilo by tak koalici SPOLU (13,7 %).

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz