Domácí

Česko chce začít očkovat děti od pěti let. Ministerstvo už objednalo vakcíny

Česko podle všeho počítá s tím, že začne proti koronaviru očkovat i děti ve věku 5 až 11 let. Ministerstvo zdravotnictví už na to objednalo 140 tisíc dávek, které by se mohly použít v řádu několika měsíců. Společnosti Pfizer a BioNtech oznámily, že podle jejich studií je vakcína pro děti této věkové kategorie bezpečná.

Společnosti Pfizer a BioNTech o schválení vakcíny pro děti budou žádat na základě své studie, které se zúčastnilo 2268 dětí ve věku od 5 do 11 let. "Bylo jim v jedné dávce aplikováno 10 mikrogramů mNRA vakcíny. U dětí ve věku od 5 do 11 let byla vakcína snášená dobře. Nežádoucí účinky byly srovnatelné s těmi, které byly pozorovány u lidí od 16 do 25 let," řekl mluvčí Pfizeru Tomáš Sazima.

Mezi členy komisí Evropské lékové agentury (EMA), která bude žádost schvalovat, jsou i členové českého Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL). "My se toho účastníme a ve chvíli, kdy výbor dá doporučení a komise rozhodne o registraci, tak tím pádem je to platné ve všech státech EU a není již potřeba žádné naše další stanovisko," vysvětlila ředitelka lékového ústavu Irena Storová.

Pokud EMA vyhodnotí, že je vše v pořádku, dá se prý předpokládat, že rozhodnutí o změně registrace dostane vakcína ještě do konce tohoto roku.

Související obsah

"My máme dodávky objednány a bude pak záležet na firmě Pfizer, jak bude reagovat a bude schopna vakcíny dodat do Česka. Už máme vysoutěženého distributora," sdělil ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO).

Děti naočkují praktičtí lékaři

Česká republika má objednáno 140 tisíc dávek. Očkovat je budou praktičtí lékaři pro děti a dorost ve svých ordinacích. "Budeme-li chtít očkovat děti mladší 12 let, tak budeme mít předpřipravené dávky právě pro tuto kategorii s nižší koncentrací té účinné složky vakcíny," přiblížila pediatrička Hana Cabrnochová.

"Je dostatek údajů o tom, aby se řeklo, že vakcína je účinná. Je naprosto srovnatelně účinná jako v jiných věkových kategoriích a je také bezpečná. Má menší objem toho antigenu," tvrdí epidemiolog Roman Prymula.

​Je to o třetinu menší množství, než je ve vakcíně určené pro všechny starší 12 let. Ve věkové skupině 12 až 15 let, pro kterou už použití vakcíny schválené je, má alespoň jednu dávku očkovací látky v Česku už 145 tisíc dětí, tedy jedna třetina.

Jaké jsou názory rodičů na očkování dětí? Podívejte se na reportáž:

ls, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Nová německá vláda chce vytvořit Spojené státy evropské

Přeměna Evropské unie na federální Spojené státy evropské bude jednou z priorit nastupující německé vlády Olafa Scholze, upozornil list The Telegraph. O změnu smluv o Unii se má zasazovat budoucí ministryně zahraničí Annalena Baerbocková. Reformu EU má kabinet v koaliční smlouvě a podporují ji všechny tři zúčastněné strany, tedy SPD, FDP i Zelení.

Krátká zpráva

Na Táborsku spadl na koleje strom

Provoz na trati v koridoru do Českých Budějovic je přerušen. Mezi Střezimíří a Sudoměřicemi u Tábora spadl na koleje strom. Místo vlaků jezdí na místě náhradní autobusová doprava. Omezení bude trvat celé dopoledne, oznámila Pražská integrovaná doprava na twitteru.

Krátká zpráva

Brazílie hlásí první případy mutace omikron

Zdravotníci v Brazílii oznámili první potvrzené případy varianty omikron. Byla prokázána u dvou cestujících, kteří přiletěli z Jižní Afriky. Podle zdravotního sekretariátu v Sao Paulu je dvojice v izolaci a ani jeden z nich není registrován ve státní očkovací platformě. Brazílie nevyžaduje od zahraničních turistů očkování proti covid-19. Jde o první případy v Latinské Americe.

Píše se na Deník.cz