Volby do Poslanecké sněmovny 2021

Nízké platy, vysoké odvody a daně. Co vás štve nejvíce? ANKETA

Volby do Poslanecké sněmovny se rychle blíží a televize Nova se každý všední den zaměřuje na jedno ze 13 klíčových témat. Velkým tématem, který řeší každý Čech, jsou platy a mzdy.

Rostoucí platy státních zaměstnanců versus narůstající schodek státního rozpočtu. Podle ekonomů nevyrovnaný souboj, na kterém tratí hlavně soukromé firmy a podniky.

"Soukromý sektor skrze své daně vydělává na ty mzdy v tom sektoru veřejném – učitelům, hasičům a úředníkům. Ale teď právě hrozí to, že nebude dostatek daní, nebude dostatek peněz na to, aby se pokryly platy v té státní sféře. A proto tedy se budou muset hledat zdroje jinde," vysvětlil ekonom Lukáš Kovanda.

Související obsah

Řada stran ve svých předvolebních programech slibuje růsty platů právě pro státní zaměstnance, například učitele nebo zdravotníky. Kde na to vzít, už ale ve většině neuvádí. I proto je podle odborníků tento slib předem nesplnitelný.

Jak by podle Čechů měly vypadat jejich platy? Podívejte se na reportáž:

"V oblasti mzdové si myslím, že by měla být vyšší zásluhovost, a bylo by dobré, abychom se vrátili zpátky k tomu, že v soukromém sektoru, kde je přeci jenom ta zodpovědnost velmi vysoká, byly průměrné mzdy o něco vyšší, než je tomu ve státním sektoru," sdělil proděkan Vysoké školy ekonomické (VŠE) Miloslav Ševčík.

Teď je to tak, že průměrný plat ve státní sféře je asi o 2000 korun vyšší než v soukromém sektoru. To v minulosti nikdy nebývalo.

Růst mezd v soukromém sektoru je pomalejší než ve státní sféře. To dělá velké problémy podnikatelům, kteří nemají lidi. Nezaměstnanost je navíc dlouhodobě nízká. "Pro zaměstnavatele je dynamický růst mezd velký problém, protože jim rostou mzdové náklady, a to může vést i k zániku některých firem," nastínil ekonom Štěpán Křeček.

Související obsah

"Dlouhodobým problémem České republiky je to, že mzdy jsou tady výrazně nižší než třeba v Německu, nebo v Rakousku. Že jsme tedy nedohnaly tyto země," doplnil Kovanda.

Ačkoliv průměrné mzdy a platy rostly, většina českých zaměstnanců pobírá nižší ohodnocení, než je celorepublikový průměr. Až 50 procent lidí u nás na něj nedosáhne. Nejvíce pobírají lidé v Praze, nejchudší je naopak Karlovarský kraj.

Před volbami zuří debata hlavně kolem platů ve veřejném sektoru. O co se ministři hlavně přou? Podívejte se na reportáž:

Politici slibují řešení

Jak se k tématu platů a mezd staví politické strany? Podívejte se na anketu TV Nova mezi kandidáty v podzimních sněmovních volbách.

ANO

"Rozhodně varuji před tím, aby se zvyšovalo zdanění práce. Prostě ať zůstane tak, jak v tuto chvíli je. To znamená na 15 procentech," okomentovala lídryně kandidátky ANO v Jihomoravském kraji Alena Schillerová.

SPOLU

"Nám se rozevírají nůžky mezi platy těch, kteří pracují pro stát, a těmi v soukromé sféře. Musíme to dát blíž. Není normální, že ty, co pracují pro stát, platíme vlastně z daní těch, co dělají v soukromém sektoru, aby ti měli mnohem nižší plat," prohlásil lídr moravskoslezské kandidátky SPOLU Zbyněk Stanjura (ODS).

PIRSTAN

"Stále máme výrazně nižší mzdy než v západní Evropě. Piráti proto prosazují opatření k modernizaci naší ekonomiky, která současně povedou k tomu, že ty mzdy porostou," pronesl lídr kandidátky PIRSTAN v Pardubickém kraji Mikuláš Ferjenčík (Piráti)

SPD

"Cílem SPD je, aby všichni zaměstnanci včetně živnostníků měli adekvátní ohodnocení za svojí práci, a naším cílem je vybudovat z České republiky stát, kde se vyplatí poctivá práce," uvedl lídr kandidátky SPD v Moravskoslezském kraji Tomio Okamura.

KSČM

"Já si myslím, že i když se v minulém období přidávalo, tak by reálná kupní síla mezd neměla klesat. Čili je v jednání zejména míra růstu platů ve veřejné sféře," mínil kandidát KSČM v Praze Jiří Dolejš.

PŘÍSAHA

"Důchodci, kteří jsou pracující v důchodovém věku, tak chceme, aby neplatili sociální zdravotní pojištění, aby se jim práce vyplatila. Chceme, aby žáci jak středních škol, tak vysokých škol rok po dokončení školy neodváděli zdravotní a sociální pojištění," přiblížil lídr jihomoravské kandidátky Přísahy Robert Šlachta.

TSS

"My chceme a budeme snižovat daně. Díky tomu se našim lidem v peněženkách zůstane více peněz," objasnila lídryně kandidátky Trikolóry, Svobodných a Soukromníků v Praze Zuzana Majerová Zahradníková (Trikolóra).

​Dalšími velkými předvolebními tématy jsou zdravotnictví a doprava. Také u nich můžete hlasovat, co vám vadí nejvíce.

Jaký mají politici postoj ke mzdám a platům? Podívejte se na reportáž:

rod, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Volby do Poslanecké sněmovny 2021

Důležité Události

Píše se na Deník.cz