Volby do Poslanecké sněmovny 2021

Velkým tématem voleb je doprava. Co vás na ní štve nejvíce? ANKETA

Volby do Poslanecké sněmovny se rychle blíží a televize Nova se každý všední den zaměří na jedno ze 13 klíčových témat. Jako před každými volbami je opět velkým tématem, který řeší většina lidí, doprava.

Každou volební kampaň se objeví hned několik stran, které mají v programu zlepšení dopravy v České republice. Politici napříč politickým spektrem slibují, že budou stavět nové silnice či železnice a posilovat spoje hromadné dopravy. Kolony aut a zpoždění vlaků jsou ale stále na denním pořádku.

Podle odborníků Českou republiku trápí hlavně pomalá výstavba dálnic i silnic a politici by měli také zapracovat na projektech vysokorychlostní železnice.

"Stávající dálnice pomalu svou kapacitou nestačí. Když si vezmete D1, tak určitě bude zapotřebí ji nějakým způsobem kapacitně rozšířit," uvedl prezident autoklubu Jan Šťovíček. Nejde ale pouze o opravdu nejdůležitější dálnice, které se vleče už od roku 2013. Velkým problémem je i to, že se nedokážeme vypořádat s kamionovou dopravou. "Kamiony poškozují silnice a objíždějí mýto, které u nás pokrývá pouze dálnice. Tady je potřeba vytvořit možnosti, aby se více nákladní dopravy dostalo na koleje," myslí si Petr Šlégr z centra pro efektivní dopravu.

"Na to si stěžují všichni lidi, že jsou ničené silnice. My jsme měli petici na to, aby zodpovědnost za přetížení nebyla na řidiči, ale na tom, kdo to auto naloží. Bohužel to neprošlo," souhlasí předseda Sdružení řidičů Pavel Lukáš.

Co na české silnice říkají lidé? Podívejte se na anketu:

​Pomoci by mohla výstavba vysokorychlostní železnice, která by zrychlila nejen osobní dopravu, ale ulehčila by právě silniční dopravě, která je kvůli množství uzavírek a s tím spojených kolon podle některých neúnosná. "Bohužel tady ministerstvo dopravy dlouhodobě proces spíš brzdí, než aby ho urychlovalo. Na jednu stranu premiér říká, že sní o rychlovlacích, na druhou stranu ministerstvo dopravy pod jeho vedením ruší územní ochranu tratě z Prahy do Plzně," uvedl Šlégr.

Související obsah

​Podle dokumentu ministerstva dopravy by u nás vysokorychlostní železnice mohla být plně v provozu až v roce 2035. Kapitolou sama pro sebe je letecká doprava, kterou naplno zasáhla pandemie koronaviru. Za minulý rok zaznamenala pokles o 78 %, což je nejvíce z celé Evropy.

Zlepšení v dopravě nepomáhá ani fakt, že některé modernizované úseky se musí rekonstruovat. Více informací se dozvíte v reportáži:

​Politici slibují řešení

Situace v dopravě vadí také kandidátům do Poslanecké sněmovny. Jaký recept na problémy nabízejí?

ANO
Příští vláda bude mít obrovskou výzvu, aby udržela tempo růstu výdajů, které na dopravní infrastrukturu dáváme," pochválil se ministr dopravy Karel Havlíček (za ANO).

PIRSTAN
"My chceme promyšlenou a cílenou výstavbu dopravní infrastruktury nejen pro osobní, ale i nákladní dopravu. Chceme odlehčit silnicím a dálnicím v České republice," plánuje poslanec Pirátů Ondřej Polanský (PIRSTAN).

SPOLU
"Vadí nám pomalá výstavba dopravní infrastruktury, sledujeme a čekáme na dokončení D1 i D35. Jaký je na to recept? Dokázat dát více finančních prostředků na dopravní infrastrukturu a získat třeba i zdroje od privátního sektoru v rámci PPP projektů," slibuje předseda lidovců Marian Jurečka (SPOLU).

SPD
"SPD prosazuje plynulé financování, dobudování a opravy dálničních sítí a zrychlení oprav silnic druhé a třetí třídy. A v neposlední řadě by taky bylo dobré dobudovat rychlodráhu Praha-Brno-Ostrava," vyjmenoval šéf SPD Tomio Okamura.

Související obsah

KSČM
"Dostavba dálniční sítě je pro nás prioritní. Například obchvat Prahy, D35, ale samozřejmě i ty další. U nich záleží na připravenosti projektů. Ale nemáme s tím problém, chceme také propojení se sousedními státy, jak s Polskem, tak samozřejmě směrem dálnice na Vídeň," uvedla poslankyně KSČM Květa Matušovská.

ČSSD
"Co se týká silnic, tak je jasné, že je potřeba stavět dálnice. A na železnici je potřeba konečně zásadním způsobem posunout projekt vysokorychlostní železnice," řekl šéf ČSSD Jan Hamáček.

PŘÍSAHA
"Stavíme draze, stavíme dlouho a to co postavíme, je nekvalitní. Řešení toho problému je, že se musí zpřetrhat vazby zadavatelem a zhotovitelem," myslí si lídr Přísahy Robert Šlachty.

TSS
"Ať už to jsou silnice, dálnice či rychlovlaky, tak v tom máme opravdu zpoždění a je nutné, aby se dopravě věnoval někdo kompetentní tomuto resortu," vadí místopředsedkyni hnutí Trikolóra Zuzaně Majerové Zahradníkové (TSS).

Jaké změny v dopravě navrhují politici? Podívejte se na reportáž:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz