Volby do Poslanecké sněmovny 2021

Chcete volit a nebudete doma? Nejvyšší čas vyřídit si voličský průkaz. NÁVOD

Volby do Poslanecké sněmovny se blíží. Češi si své zástupce zvolí o víkendu 8. a 9. října. Volí se v místech, kde máte trvalý pobyt, ale pokud si zažádáte o voličský průkaz, můžete volit i z řady dalších měst a států. Jak postupovat se dozvíte v článku.

Dlouho očekávané sněmovní volby jsou za dveřmi. Pokud víte, že v době jejich konání nebudete v místě trvalého bydliště a přesto chcete volit, máte na zařízení voličského průkazu už jen necelé dva týdny. Můžete o něj žádat na obecním úřadě v obci, kde máte nahlášený trvalý pobyt, a to už od vyhlášení voleb. "Teprve od čtvrtku obecní úřady voličské průkazy vydávají. Pro žádost není žádný přesně stanovený formulář," vysvětlil ve Snídani s Novou náměstek ministra vnitra Petr Vokáč. 

Vzor - žádost o voličský průkaz

Typ souboru:pdf Velikost: 131.87 kB

Vzorové formuláře žádosti o voličský průkaz najdete na stránkách ministerstva vnitra. Tento dokument vás opravňuje hlasovat v jakékoliv volební místnosti po celé republice. Pokud nemáte možnost se na obecní úřad zastavit osobně, je možné žádost vytisknout či napsat ručně a odeslat ji poštou nebo datovou schránkou. Důležité je, aby v žádosti nechybělo vaše jméno, příjmení, trvalý pobyt, datum narození a úředně ověřený podpis. V případě datové schránky se volič přihlásí do své datové schránky a v PDF formátu žádost odešle na příslušný obecní úřad. 

Související obsah

Kromě výše uvedených údajů by žádost měla obsahovat i další informace. "Můžeme uvést telefonní číslo a e-mailové spojení. Dále je nutné uvést, o co žádám. Tedy, že žádám o voličský průkaz pro volby do Poslanecké sněmovny v roce 2021. Zároveň musíte napsat, jakým způsobem má obecní úřad průkaz doručit. Adresu, kam jej má úřad poslat, nebo jestli si pro něj dojdete osobně, popřípadě, pokud chci poslat místo sebe někoho jiného, tak že si jej vyzvedne zmocněnec. Ten musí mít plnou moc s naším úředně ověřeným podpisem," popsal požadované údaje Vokáč.

U datové schránky to funguje podobně. "V té datové schránce také uvádím, jakým způsobem chci voličský průkaz dostat. Vždycky ho musím mít fyzicky u sebe a fyzicky ho musím volební komisi předložit, nemohu ho tedy dostat elektronicky," řekl Vokáč.

Dopis se žádostí o vydání průkazu musí přijít obecnímu úřadu nejpozději do pátku 1. října. Osobně stačí na obecní úřad přijít do středy 6. října, ale pozor, musíte být na obecním úřadě do 16:00. Později už vám voličský průkaz nikdo nevydá.

Související obsah

Kdybyste se nakonec rozmysleli a chtěli volit ve volební místnosti v místě trvalého bydliště, musíte vydaný voličský průkaz mít u sebe. Okrsková komise bude mít informaci o jeho vydání a před vhozením volebního lístku do urny je nutné jí ho odevzdat. Je to postup, který má zabránit, aby volič mohl hlasovat dvakrát. V případě ztráty voličského průkazu nelze hlasovat, není totiž možné vydat jeho duplikát ze stejného důvodu, aby občan nemohl volit dvakrát.

Voliči ze zahraničí mají situaci o něco komplikovanější. "Záleží na tom, jestli je zapsaný u zastupitelského úřadu. Potom žádá o voličský průkaz u něj. Pokud chce hlasovat jinde, než u svého zastupitelského úřadu, tak žádá zase u něj, jako by to byl jeho obecní úřad. Pokud není zapsaný u zastupitelského úřadu, tak se musí zase obracet na obecní úřad v Česku, kde má trvalý pobyt," uvedl Vokáč. Všechny důležité informace také naleznete na stránkách ministerstva vnitra.

Volby do Poslanecké sněmovny proběhnou v pátek 8. října od 14 do 22 hodin a v sobotu 9. října od 8 do 14 hodin. Poté se volební místnosti uzavřou a hlasy se začnou sčítat. 

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz