Volby do Poslanecké sněmovny 2021

Tématem voleb je i kultura. Na co by měl stát nejvíc přispívat? ANKETA

Volby do Poslanecké sněmovny se rychle blíží a TV Nova se každý všední den zaměří na jedno ze 13 klíčových témat. Jedním z těch zásadních je i kultura.

Kulturu kvůli pandemii koronaviru trápí hlavně úbytek diváků a návštěvníků, z čehož logicky plynou i menší tržby. Lidé z praxe by ocenili také lepší komunikaci ministerstva kultury se zástupci měst a krajů.

Diváci se s rozvolněním vládních opatření do divadel, kin, galerií nebo na koncerty nevrátili zdaleka v takovém počtu, jak by si umělci přáli. "Důležité je, aby se v lidech zase vytvořila nějaká láska ke kultuře a hlavně, aby se jí přestali bát. Já, kdybych měl jít do divadla a měl sem tam sedět s rouškou, byl jsem očkovaný, a přesto jsem tam dvě hodiny musel takto být, tak se na to taky vykašlu," řekl herec a režisér Vincent Navrátil.

"Po znovuotevření jsme ztratili hodně návštěvníků, kteří k nám jinak chodili. Vlastně ten pokles je nějakých 80 až 100 procent," doplnila zakladatelka Národního filmového muzea (NaFilM) Terezie Křížkovská.

Jaké problémy v kultuře trápí Čechy nejvíce? Podívejte se na reportáž:

S přetrvávajícím nezájmem lidí jde ruku v ruce propad v příjmech kulturních institucí. Například hudebníci přišli kvůli zrušeným koncertům podle Ochranného svazu autorského až o 215 milionů korun.

"Já osobně jsem třeba teď dělal osamoceně a vše jsem si vlastně platil sám, protože na základě toho, že ten covid je, tak opravdu i co se týče partnerů a sponzorů, je to fakt těžší období," vysvětlil zpěvák Vojtěch Drahokoupil.

Související obsah

Problémy prý ale umělci nemají zdaleka pouze kvůli koronaviru. Trápí je také nedostatečná propojenost mezi ministerstvem kultury a kraji nebo městy. "Kulturní politice na úrovni ministerstva, stejně jako na úrovni města chybí vize a chybí také možnost nebo nástroje spolupráce. Těch možností, jak získat třeba podporu od státu, je minimálně. A vlastně ani město, ani ministerstvo kultury spolu moc nekomunikují," uzavřel ředitel Divadla Archa Ondřej Hrab.

Umělci se ve velkém obávají, co s nimi bude po volbách. Zejména se strachují, aby nová vláda, která vzejde, znovu nepřistoupila k plošnému zavírání.

Politici slibují řešení

Některé strany chtějí na ministerstvo kultury převést novou agendu, jiné jí přiklepnout více peněz. Přečtěte si, s jakými plány jsou do voleb jednotlivé strany.

ANO

"My jsme jediné kandidující hnutí, které má 1,5 procenta HDP, a samozřejmě obnova kulturních památek. My bychom chtěli, samozřejmě pokud budeme ve vládě, ji nadále významně podporovat," představil program týkající se voleb lídr kandidátky ANO v Ústeckém kraji Andrej Babiš.

SPOLU

"Největší problém české kultury je dlouhodobě její podfinancovanost, a prohloubilo se to v době covidu. My chceme, abychom směřovali k výdajům ze státního rozpočtu ve výši jednoho procenta na kulturu," řekl lídr kandidátky SPOLU v Plzeňském kraji Martin Baxa (ODS).

PIRSTAN

"My bychom rádi posílili ministerstvo kultury tak, aby se z něho stalo silové ministerstvo. Toho chceme dosáhnout tak, že přivedeme na ministerstvo kultury agendu cestovního ruchu a také posílili agendu kreativních průmyslů," kandidát koalice PIRSTAN v Praze Jan Lacina (STAN).

SPD

"Státní kulturní politika zaprvé preferovala ohledně financování státní kulturní tvorbu. Zadruhé, větší podporu cestovního ruchu, což přinese větší množství kvalitních míst a příjmů do státního rozpočtu," vyložil lídr kandidátky SPD v Moravskoslezském kraji Tomio Okamura.

KSČM

"Kultura jako veřejná služba. Navýšení rozpočtu na více než jedno procento bez výdajů na církve, dlouhodobé financování tak, aby měli důstojné podmínky pro život i třeba knihovnice nebo muzejní pracovníci," přiblížil vizi KSČM kandidát ve Středočeském kraji Zdeněk Štefek.

ČSSD

"Kultura bývá takový otloukánek, nemá dost peněz. Je potřeba adekvátní množství peněz a pomoci kultuře se dostat z té postcovidové doby," navrhuje ČSSD podle lídra středočeské kandidátky Jana Hamáčka.

PŘÍSAHA

"My jdeme v kultuře s takovým jednoduchým, hodně jednoduchým řešením. Pojďme 28. října na vznik republiky otevřít veškerá muzea, veškeré naše hodnoty, které máme, zdarma zpřístupnit našim občanům," pronesl lídr kandidátky Přísahy v Jihomoravském kraji Robert Šlachta.

TSS
"Kultura si sice, samozřejmě, podporu zaslouží, ale ono to, co je kvalitní v kultuře, to si na sebe umí i vydělat samo. To vidíme v různých situacích různých divadel a následně i jejich oblibě a zaplněnosti sálů," řekla lídryně kandidátky Trikolóry, Svobodných a Soukromníků v Praze Zuzana Majerová Zahradníková (Trikolóra).

​Dalšími velkými předvolebními tématy jsou zdravotnictví, platy a mzdy a doprava. Také u nich můžete hlasovat, co vám vadí nejvíce.

V polovině června se v Česku znovu uvolnila kultura. Více se dozvíte v následující reportáži TV Nova:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz