Počasí

Tuhé mrazy, nebo mírná zima? Počasí v Evropě ovlivní La Niňa i polární vír

Tuhé mrazy, nebo mírná zima? Počasí v Evropě ovlivní La Niňa i polární vír
Zdroj: tn.cz / profimedia.cz

Zima se rychle blíží a lidé už pomalu začínají objednávat dovolenou na horách. A jako každý rok, tak i letos řada lidí doufá, že se po dlouhé době dočká bílých Vánoc. První dlouhodobé výhledy počasí ale milovníky zimy spíše zklamou. O tom, jak v Česku bude, rozhodují i dva jevy vzdálené tisíce kilometrů daleko.

Přestože tento týden teprve začal podzim, tak za dveřmi už je zima. Meteorologové z portálu Severe Weather se zaměřili na tři nejznámější modely, které předpovídají podobu zimy 2021/2022. Šlo o model Evropského centra pro střednědobou předpověď (ECMWF), model britské meteorologické služby (UKMO) a americký klimatický systém předpovědí (CFS).

"Všechny tyto předpovědi jsou průměrným obrazem tří meteorologicky zimních měsíců (prosince-ledna-února) a ukazují obecné převládající vzorce počasí," uvedli meteorologové. Znamená to, že modely ukazují, jak bude počasí zřejmě vypadat 40 až 60 % zimy. 

Ohledně počasí v Evropě se modely shodují, že teploty budou spíše vyšší, než je průměr. Velké mrazy tak zřejmě čekat nemůžeme. Vyšší teploty budou hlavně ve východní Evropě. 

Související obsah

​Neznamená to nicméně, že se nedočkáme studených dnů. "Znamená to jen, že studené fronty a průniky chladnějšího vzduchu v této oblasti budou méně časté," vysvětlují odborníci.

Počasí v Evropě ovlivní holčička

La Niňa (v překladu holčička) a El Niňo (v překladu chlapeček) jsou dva ruby jedné mince, tedy kolísání větrů a povrchových teplot moře v tropické oblasti Pacifiku, systém je označovaný jako ENSO (El Niňo – Jižní oscilace). La Niňa je chladnější fáze, El Niňo je teplejší fáze.

Právě nad Tichým oceánem se začala v červenci objevoval La Niňa a předpokládá se, že bude růst až do zimní sezóny 2021/2022.

Související obsah

​Vliv La Nini se jako první projevuje na tryskovém proudění (jet stream). Tryskové proudění vane kolem severní polokoule západně-východním směrem. Ovlivňuje tlakové systémy a jejích sílu.

Tryskové proudění ovlivněné La Niňou postupuje od Spojených států a Kanady do severního Atlantiku. La Niňa tak může nepřímo zasahovat do toho, jaké bude počasí v Evropě.

Ve hře je i polární vortex

Předpověď ale může výrazně ovlivnit polární vír, který může přinést tuhou a krutou zimu. Definitivní jistotu, že se polární vír do Evropy nakonec dostane, zatím odborníci nemají. Ovlivnit to může značné množství faktorů, zejména vzduchové proudy nad Atlantským oceánem. 

​Jestliže vír dorazí, tak by to pro Česko znamenalo druhou tuhou zimu za sebou. Minulá zima podle expertky na počasí Dagmar Honsové přinesla nejhorší mrazy za devět let, způsobila to takzvaná bestie z východu.

Zima by letos měla být rekordně drahá. Podívejte se na důvody:

TN.cz

Aktuální předpověď počasí

Sledujte aktuální předpověď počasí v České republice i ve vašem kraji.

Související témata

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz