Domácí

ČHMÚ prý není operativní. Jihočeský kraj zkouší varovný systém u soukromé firmy

Po extrémně silných bouřkách, které Česko několikrát zasáhly v létě, spouští Jihočeský kraj nový systém včasného varování. Tvrdí, že Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) není dostatečně operativní, a tak se domluvil se soukromou firmou. Jedná se o první takový projekt v Česku a kraj bude systém testovat celý rok.

Tornádo, přívalové deště i extrémně silné bouřky. Ničivé přírodní živly, které se zřejmě budou objevovat stále častěji. Jihočeský kraj spouští pilotní projekt včasného varování se soukromou meteorologickou společností.

"Výhoda této společnosti je, že to dokáže velmi dobře lokalizovat. Součástí té informovanosti bude asi 1500 starostů," popsal hejtman Jihočeského kraje Martin Kuba (ODS). Nový systém varování už při letních bouřkách vyzkoušeli České Budějovice. Město obyvatele upozornilo rozhlasem.

Související obsah

​Za pilotní projekt kraj zaplatí zhruba milion korun. Pokud se osvědčí, chce v příštím roce spustit mobilní aplikaci, kterou by si mohl do svého chytrého telefonu stáhnout každý.

Do nových systému varování investuje také Liberec. "Umístíme stovku hlásičů, devět sirén a čtyři čidla na výšku vodní hladiny," přiblížil primátor Liberce Jaroslav Zámečník (SLK).

Nová čidla, sirény či rozhlasy mají vznikat i na dalších místech Česka. Do varovného systému chce investovat i stát. "Budou to určitě další stovky milionů," nastínil ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO).

rod, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Domácí

Důležité Události

Píše se na Deník.cz