Volby do Poslanecké sněmovny 2021

Vládě by komunisti nestačili: Jak by vyšly minulé volby s novým systémem

volby
Zdroj: TV Nova

S blížícími volbami, jichž se bude týkat nový volební systém, zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ), jak by podle změněného přepočtu hlasů dopadla poslední čtveřice sněmovních voleb. Ve dvou z nich by se jednalo o citelné změny.

Nový volební systém, který se v Česku otestuje poprvé na letošní sněmovní volby, využívá dvě skrutinia, tedy sčítání hlasů. V prvním přepočítává hlasy pomocí Imperialiho kvóty, v druhém pomocí Hagenbach-Bischoffovy kvóty. Dříve se používalo jen jedno skrutinium a d'Hondtův dělitel.

V novém systému se také mění klauzule pro koalice, pro dvoučlennou je pro vstup do Sněmovny třeba, aby získala alespoň osm procent hlasů, pro tří a vícečlenné je třeba 11 a více procent.

Související obsah

​A kdy se dají očekávat výsledky letošních voleb? Místopředsedkyně ČSÚ Eva Krumpová sice nechce sdělit přesný termín, nicméně přiblížila rychlost zpracování z předcházejících let.

​"Každopádně za běžných okolností a podle zkušeností z přechozích let bývají výsledky sněmovních voleb známy většinou v brzkých večerních hodinách v den ukončení hlasování. Neznámou je ale samozřejmě například epidemická situace v říjnu, která může někde zpracování výsledků zpomalit, či míra zájmu samotných voličů," uvedla pro magazín Statistika&My.

Zdroj: ČSÚ

Tady si přečtěte, jak by nový systém ovlivnil předcházející volby do Poslanecké sněmovny:

Volby 2006

Tyto volby nakonec dopadly volebním patem, koalice ODS, lidovců a Zelených měla dohromady 100 hlasů. Důvěru získala i pomocí hlasů poslanců ČSSD, kteří opustili před hlasováním o důvěře sál. Podle nového systému by ale koalice ODS, lidovců a Zelených tehdy získala 101 hlasů a měla by tak těsnou většinu.

Volby 2010

Vliv na sestavování vlády by nový systém neměl. Místo 118 poslanců by koalice ODS, TOP 09 a Věcí veřejných měla 117 poslanců. Rozdíly mezi tehdejším a současným volebním systémem by byly jen kosmetické, strany by získaly či ztratily maximálně jeden hlas.

Volby 2013

ANO a ČSSD, které sestavily vládu s lidovci, by s novým systémem sice ztratily celkem čtyři hlasy, zatímco lidovci by o jeden posílili, na sestavování vlády by to ale nemělo zásadní vliv. Pro ODS, která ve volbách oslabila, by nový systém znamenal ještě o jednoho poslance méně. Nejvíce by vydělali komunisté, kteří by měli o tři křesla více.

Volby 2017

Hnutí ANO, které v těchto volbách výrazně předběhlo ostatní strany, by s novým systémem ztratilo dokonce 9 poslanců. Jelikož by ČSSD zůstala na svém a KSČM posílila jen o jednoho poslance, vláda by tak měla jen 100 poslanců místo 108, kolik měla v reálu. Bez přibrání další strany či spoléhání se na přeběhlíky by se nynější vládě nepodařilo získat důvěru. Nejvíce by s novým systémem posílila STAN, a to o 3 z 6 na 9 poslanců, pak TOP 09 a Piráti, v obou případech po dvou poslancích.

Zdroj: ČSÚ
TN.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz