Domácí

Vláda zmírnila opatření ve školách, usnadní dětem kroužky a tréninky

Vláda v pondělí schválila, že žáci z neměnných kolektivů nebo z jedné školy už na kroužcích, trénincích a dalších volnočasových aktivitách nemusí prokazovat bezinfekčnost. Pro případné trasování bude hygienickým stanicím stačit písemná kontrola docházky. Vládní kabinet také schválil návrh rozpočtu na příští rok se schodkem 376,6 miliard korun. ČSSD návrh nepodpořila.

Na státním rozpočtu pro příští rok se vládní kabinet neshodl. "Pro státní rozpočet hlasovali členové vlády za hnutí ANO. Zdržel se ministr zemědělství, pokud si dobře pamatuji. Ministři za ČSSD hlasovali proti," uvedla na tiskové konferenci po jednání vlády ministryně financí Alena Schillerová (za ANO).

Za prioritu státního rozpočtu považuje šéfka státní kasy navýšení důchodů o 805 korun měsíčně. "Průměrný starobní důchod bude činit 16 280 korun," řekla Schillerová.

Vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD) po pondělím jednání vlády napsal na twitteru, že ministři ČSSD nepodpořili návrh státního rozpočtu kvůli navýšení platů státních zaměstnanců o 1400 korun. Taková částka podle nich nepokryje ani inflaci. ČSSD požadovala růst o tři tisíce korun.

"Vůle ke kompromisu nebyla. Celé řadě státních zaměstnanců se reálně sníží platy, to já prostě akceptovat nemohu," uvedl po jednání vlády vicepremiér a ministr vnitra Jan Hamáček.

Související obsah

"Podstatné je, že tato vláda dokázala ve velmi těžkých podmínkách dovládnout," uvedla Schillerová. "V závěrečné fázi jsme se prostě nedomluvili na růstu platů ve veřejné sféře, máme na to prostě odlišné názory. Prostě to vypovídá o tom, že v těchto věcech se neshodneme. Rozpočet schválen byl," řekla na tiskové konferenci Schillerová. K projednávání výše minimální mzdy se ministři v pondělí nedostali. Podle Schillerové se k ní vláda vrátí v říjnu.

Ministr vnitra na tiskové konferenci dále uvedl, že vládní kabinet se shodl na vyslání 50 policistů do Maďarska. "Budou tam působit dva měsíce a budou strážit hranici Schengenu. Odjedou 15. října," sdělil Hamáček.

Podmínky pro horníky

Ministr dopravy, průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO) po jednání vlády na twitter napsal, že všichni horníci, kteří budou muset skončit v důsledku útlumu hornické činnosti, mají od pondělí stejné podmínky. "Na vládě jsme na návrh MPO rozšířili restrukturalizační příspěvek pro dotčené pracovníky, a to na všechny subjekty, které v budoucnu ukončí těžbu. Férová pojistka," uvedl na sociální síti.

"Kdokoliv, kdo dnes pracuje v hornictví, tak má jistotu, že toto nastane," potvrdil na tiskové konferenci po jednání vlády Havlíček.

Rozvolňování opatření ve školách

Také o rozvolnění protikoronavirových pravidel pro školy v pondělí jednal vládní kabinet. Žáci a studenti se od 30. září v určitých situacích už nebudou muset prokazovat negativním testem, dokladem o očkování nebo prodělání covidu-19 v uplynulých 180 dnech.

Související obsah

V případě zájmových kroužků, návštěvě zoo, divadla či školy v přírodě už nebude potřeba prokazovat bezinfekčnost. "Pokud jde o neměnné kolektivy, tak nebude nutné, aby žáci měli test. Bude ovšem nutné vést docházku a evidenci účastníků, aby v případě nákazy bylo pro hygienickou stanici snazší trasování," uvedl na tiskové konferenci po jednání vlády ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO).

Ani na internátech už žáci a studenti nebudou muset prokazovat bezinfekčnost. Vláda rozhodla i o zmírnění podmínek pro hromadné akce. "Na koncerty a jiná umělecká představení nebo sportovní utkání do 20 osob už nebude potřeba prokazovat se očkováním, proděláním covidu-19 nebo negativním testem," řekl Vojtěch.

To nejdůležitější z tiskové konference si poslechněte zde:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Domácí

Důležité Události

Píše se na Deník.cz