Domácí

Začíná stávka zaměstnanců České pošty. Její služby budou pomalejší

Třetina zaměstnanců České pošty od středy do pátku stávkuje. Přijdou sice do práce, záměrně však budou svoje úkoly plnit pomaleji. Není tak vyloučeno, že se na pobočkách budou tvořit delší fronty než obvykle. Stávku odbory zdůvodnily údajným porušováním zákoníku práce.

Česká pošta podle odborářů přetěžuje svoje zaměstnance. Přes 9000 z nich proto od středy do pátku stávkuje.

"Stávka na dny 29. 9. až 1. 10. 2021 bude mít formu pasivní rezistence (snižování tempa práce), se striktním dodržováním technologických postupů vydaných zaměstnavatelem a se striktním dodržováním Bezpečnosti a ochrany zdraví při práci (BOZP) na všech pracovištích České pošty," uvedl šéf Nezávislého odborového sdružení pracovníků České pošty (NOS ČP) Filip Janovský.

Kvůli pomalejšímu plnění pracovních úkolů tak hrozí, že na pobočkách budou v příštích třech dnech dlouhé fronty.

Že jsou zaměstnanci přetížení, vedení státního podniku popírá. "Česká pošta beze zbytku respektuje zákoník práce a pravidla bezpečnosti a ochrany zdraví při práci. K přetěžování zaměstnankyň či zaměstnanců v žádném případě nedochází," vzkázal už před dvěma týdny mluvčí České pošty Matyáš Vitík.

Související obsah

Česká pošta má celkem 31 tisíc zaměstnanců a po celé zemi jsou rozeseti na 3200 poboček.

Provoz na pobočkách

Vedení České pošty tvrdí, že provoz na pobočkách je bez problémů a plynulý. O stávkujících prý nic neví. Reportér TV Nova se vydal situaci ověřit do terénu, na jedné z pražských poboček zkusil odeslat zásilku vážící přes 31 kilogramů.

"Přepravní krabici jsem si sehnal, cihly mi půjčili chlapi na stavbě, já přidám ještě další dvě, ať je pořádně zatěžkaná a uvidíme, jestli mi ji na poště odbaví," popisoval reportér. Zásilku mu odbavil jeden zaměstnanec. Vážila téměř 31 a půl kilogramu.

Přesně tento přístup odborářům vadí, zaměstnanci porušují předpisy, aby vyšli zákazníkům vstříc. "Zaměstnanec nesmí manipulovat se zásilkou těžší než 30 kilogramů, potvrdil Filip Janovský.

Související obsah

Mluvčí České pošty situaci okomentoval tak, že zaměstnanec se snažil vyjít zákazníkovi vstříc, ale správně si měl na pomoc přivolat kolegu. Podle advokáta Jana Černého ale zodpovědnost jde za zaměstnavatelem. "Za bezpečnost práce primárně odpovídá zaměstnavatel, pokud ale zaměstnanec svévolně poruší tyto předpisy, zodpovědnost jde za ním," řekl Černý pro TV Nova. Nejčastějším porušením jsou podle Janovského z odborového sdružení právě váhové limity při manipulaci se zásilkami. 

Během třídenní stávky chtějí zaměstnanci zaznamenávat veškerá pochybení v oblasti bezpečnosti práce a poté informace předat odborářům. Ti je prý odnesou příslušným kontrolním úřadům. V podvečer stávkující pošťáci na pražském Vítkově za každého účastníka stávky zapálili symbolicky svíčku.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz