Domácí

Chcete do důchodu odejít předčasně? Podívejte se, co musíte splnit

Chcete do důchodu odejít předčasně? Podívejte se, co musíte splnit
Zdroj: Getty Images

Možná jste ještě nedosáhli důchodového věku, ale už byste chtěli být v důchodu. V Česku je možné odejít do starobního důchodu předčasně. Takové rozhodnutí má svoje výhody a nevýhody. Zároveň musíte splnit určité podmínky. Jaké? Dozvíte se v článku.

Odejít do důchodu předčasně je možné, pokud člověk získal alespoň 35 let pojištění. Je také nutné dosáhnout určitého věku. "Pokud je důchodový věk nižší než 63 let, pojištěnec má nárok na odchod do předčasného starobního důchodu nejdříve 3 roky před dosažením důchodového věku. Za předpokladu, že je důchodový věk stanoven alespoň na 63 let, může být přiznán o 5 let dříve, ale ne před dosažením alespoň 60 let," uvádí v tiskové zprávě Česká správa sociálního zabezpečení (ČSSZ).

Výhody a nevýhody

Předčasný starobní důchod má i svoje nevýhody. Je trvale krácen a až do dosažení důchodového věku nabízí jen omezené možnosti přivýdělku. "Konkrétní výše krácení závisí na délce doby, která chybí od data přiznání předčasného starobního důchodu do dosažení důchodového věku," uvádí ČSSZ. Pro zjištění konkrétního věku, od kterého je možné zažádat o přiznání předčasného důchodu, můžete použít tuto důchodovou kalkulačku.

Související obsah

S krácením vypláceného důchodu je to trochu složitější. Krácení se provádí za každých i započatých 90 dní předčasnosti. V období za prvních 360 kalendářních dnů se částka krátí o 0,9 procenta výpočtového základu. Od 361. kalendářního dne až do 720. kalendářního dne se krátí o 1,2 procenta výpočtového základu a poté o 1,5 procenta. ČSSZ proto doporučuje termín odchodu konzultovat s odborníky ze správy sociálního zabezpečení, abyste si zvolili správně.

Přivýdělek k důchodu

Při pobírání předčasného starobního důchodu je možné si přivydělávat pouze v omezeném rozsahu. Až do data, kdy dosáhnete důchodového věku, není možné vykonávat výdělečnou činnost, která zakládá účast na pojištění. Máte tři možnosti, jak si k důchodu přilepšit.

První možností je takzvané zaměstnání malého rozsahu, kdy měsíční příjem nepřesáhne 3500 korun. Druhou možností je práce na dohodu o provedení práce. U ní si můžete vydělat až 10 000 korun, ne však více. A třetí možností je pak samostatná výdělečná činnost. U ní je důležité, aby její rozsah nezakládal účast na pojištění v daném kalendářním roce (letos maximálně 85 058 korun měsíčně).

Související obsah

Po dosažení důchodového věku už tato omezení neplatí. To znamená, že se člověk stává řádným důchodcem a může vykonávat i takovou činnost, která zakládá účast na pojištění. Pokud se jí bude věnovat 360 dní, může požádat o zvýšení důchodu.

V případě, že během pobírání předčasného starobního důchodu nastoupíte do zaměstnání, které založí účast na důchodovém pojištění, je nutné tuto skutečnost oznámit do 8 dnů ČSSZ. Výplata důchodu se zastaví. O uvolnění výplaty zastaveného důchodu můžete požádat v případě ukončení činnosti, nebo pokud dosáhnete důchodového věku. 

Jak o předčasný důchod požádat?

Žádost se podává osobně na Okresní správě sociálního zabezpečení (OSSZ) v místě trvalého bydliště, v Praze pak na kterémkoliv územním pracovišti Pražské správy sociálního zabezpečení (PSSZ). Budete potřebovat následují doklady: Doklad totožnosti, případně povolení k pobytu, tiskopis potvrzený bankou v případě, že chcete důchod vyplácet na účet, a dokumenty, které dokládají doby pojištění a ČSSZ je nemá v evidenci.

Související obsah

Může to být doklad o studiu (vysvědčení, výuční list, diplom a další), doklady o výkonu vojenské služby, doklady prokazující výchovu dětí (rodné listy, rozsudek soudu o osvojení atd.) a doklady o dobách pojištění nebo náhradních dobách, které nejsou uvedeny v informativním osobním listu důchodového pojištění.

V loňském roce podle dat ČSSZ o starobní důchod zažádalo celkem 97 525 důchodců, do předčasného důchodu se rozhodlo odejít 34 702 z nich. Pokud se pro předčasný důchod rozhodnete, nezapomeňte, že jeho přiznání je trvalé a vylučuje možnost přiznání řádného starobního důchodu.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Biden je nucen obnovit Trumpovu migrační politiku s Mexikem

Vláda amerického prezidenta Joe Bidena se na hranicích s Mexikem vrátila ke kritizované kontroverzní migrační politice předchůdce Donalda Trumpa. Donutilo ji k tomu rozhodnutí federálního soudu, na který se obrátily příhraniční státy Texas a Missouri. Žadatelé o azyl budou muset na vyřízení znovu čekat na území Mexika, kde jsou terčem násilí a bez právní pomoci. Desítky tisíc migrantů, které už se dostaly do USA, začnou být deportovány na mexickou stranu hranice v pondělí.

Píše se na Deník.cz