Volby do Poslanecké sněmovny 2021

Politici řeší také bezpečnost. Co nás ohrožuje ze všeho nejvíc? HLASUJTE

Zbývá osm dní do voleb a opět se podíváme na palčivé problémy, které trápí Česko. Tentokrát jde o bezpečnost naší země. Podle expertů je největším problémem sílící vliv východních mocností, které na Česko útočí hlavně v kybernetickém prostředí. Posílit bude prý potřeba také vnější hranice Evropské unie.

Dezinformační kampaně, hoaxy, hybridní hrozby. Podle výroční zprávy Bezpečnostní informační služby hrozba v Česku číslo jedna. A podle expertů oblast, ve které předchozí vlády poněkud zaspaly.

"Česká republika je docela zásadním způsobem zasažená různými fake news, různými dezinformacemi. Dochází tady k pokusům ovlivňovat docela zásadní procesy," uvedl bezpečnostní expert Jan Paďourek. "Ta kybernetická bezpečnost v České republice zdaleka neodpovídá tomu, jakým způsobem se řeší na západě," podotkl jeho kolega David Rožek.

Výzvy v oblasti bezpečnosti čekají Česko podle některých i v souvislosti s vyostřenou situací v Afghánistánu. Tady prý ale sami neobstojíme a musíme si vypomoct s ostatními státy Evropské unie.

Související obsah

​"Musíme být především připraveni na to chránit vnější hranice Evropské unie proti nelegální migraci. Nemůžeme tady soutěžit, kdo to umí doma lépe," upozornil exministr zahraničí Cyril Svoboda.

​A změny by si prý zasloužila také vnitřní bezpečnost. Přesněji bezpečnostní složky, kterým v efektivní práci brání přemíra administrativy. "Bylo by potřeba, aby policie byla blíž lidem a mnohem méně zahlcená administrativou, složitostí trestního řízení. Aby některé jednoduché kauzy byla policie schopná odbavit bez nějaké administrativní zátěže," dodal Rožek.

Česko se dlouhodobě řadí mezi nejbezpečnější země na světe, za loňský rok obsadilo v průzkumu Institutu pro ekonomii a mír osmé místo. Experti ale zvedají varovně prst nad tím, že situace by se mohla v případě zanedbání některých hrozeb zhoršovat.

Související obsah

Názory politiků

​Jak chtějí k bezpečnostním otázkám přistupovat strany a koalice usilující o místa v Poslanecké sněmovně? Podívejte se na anketu TV Nova mezi kandidáty v podzimních volbách.

ANO

"Boj proti ilegální migraci, boj proti pašerákům, my skutečně tady nechceme ty multikulturní modely západní Evropy," nechal se slyšet předseda hnutí ANO a premiér Andrej Babiš, který je lídrem kandidátky v Ústeckém kraji.

SPOLU

"Hlavním problémem je zpracování nové bezpečnostní koncepce, která by mohla využít veškeré kapacity bezpečnostních složek a zpravodajských služeb. Myslím si, že bychom měli vytvořit velmi rychle i institut národního bezpečnostního poradce při úřadu vlády," vyjádřil se k problematice bezpečnosti občanskodemokratický poslanec Pavel Žáček, který kandiduje v Praze za koalici SPOLU.

PIRSTAN

"Česká republika není připravená na moderní spektrum krizí. Zaměřit se na krizové scénáře, na krizovou připravenost obyvatelstva, což bych vůbec nepodceňoval, a na jasný scénář toho, jak v takových krizích postupovat," uvedl priority předseda STAN a lídr kandidátky PIRSTAN ve středních Čechách Vít Rarušan.

SPD

"SPD požaduje zásadní zpřísnění trestů za kriminalitu. Požadujeme zvýšení práva občanů na sebeobranu. A prostě trváme na tom, že stát musí občanům garantovat bezpečí," konstatoval předseda SPD Tomio Okamura, lídr kandidátky v Moravskoslezském kraji.

KSČM

"Personální podstavy zejména u Policie České republiky. KSČM by iniciovala určitě jednání o tom, aby se posoudila efektivita policejního školství, zda je potřeba, aby nástupní školství trvalo do dvanácti měsíců, následně tři měsíce služby v těch oblastech, jako je Praha, severní Čechy. Zda by nebylo možné zkrátit to nástupní policejní vzdělávání," vyjádřil se komunistický poslanec Zdeněk Ondráček, lídr kandidátky v Královéhradeckém kraji.

ČSSD

"My jsme mezi deseti nejbezpečnějšími zeměmi na světě a tak by to mělo i zůstat. Pokud se podíváte, jaký byl stav u těch sborů před třemi lety a teď, tak je to zásadní rozdíl a na to sem pyšný," pochvaluje si předseda ČSSD a vicepremiér Jan Hamáček, lídr kandidátky ve středních Čechách.

Přísaha

"Za Přísahu říkáme, že policisté u nás budou mít vždy podmínky, aby se nebáli vyšetřovat jakoukoliv ekonomickou trestnou činnost, i kdyby se to mělo týkat premiéra," prohlásil předseda Přísahy Robert Šlachta, lídr kandidátky v Jihomoravském kraji.

TSS

"My musíme posílit stavy Policie České republiky a ostatních složek, musíme opravdu preventivně se zabývat tou ochranou naší země jako takové," zdůrazňuje lídryně kandidátky TSS v Praze Zuzana Majerová Zahradníková.

Aliance pro budoucnost

"Já se domnívám, že Česká republika není dostatečně připravená, měla by vyprofilovat jednotlivé rizikové scénáře a v nich hledat řešení," uvedl lídr pražské kandidátky Aliance pro budoucnost Pavel Sehnal.

S postupnou digitalizací přibývá i kybernetických útoků:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

USA přesunou malý kontingent vojáků do regionu poblíž Ruska

Americký prezident Joe Biden v pátek večer oznámil, že Washington posílí svou vojenskou přítomnost poblíž Ruska dalšími vojáky, kteří budou brzy přesunuti do zemí východní Evropy. Americký ministr obrany Lloyd Austin na pátečním brífinku řekl, že tyto jednotky budou použity k "posílení bezpečnosti v zemích NATO na východním křídle." Pentagon už dříve avizoval, že asi 8 500 amerických vojáků bylo uvedeno do "zvýšené pohotovosti", aby byli nasazeni ve východní Evropě.

Píše se na Deník.cz