Počasí

Oxid siřičitý po erupci sopky je i nad Českem. Expert řekl, na co se připravit

Oxid siřičitý po erupci sopky je i nad Českem. Expert řekl, na co se připravit
Zdroj: Profimedia/ Getty Images/ Windy

Erupce vulkánu Cumbre Vieja na Kanárských ostrovech přinesla nad Česko i vyšší koncentraci jedovatého oxidu siřičitého. Podle meteorologů se v tuto chvíli plyn nachází naštěstí vysoko v atmosféře a k zemskému povrchu by se dostával jen obtížně. Objevit se ale může, a to v podobě slabých kyselých dešťů.

Erupce sopky na La Palmě začala 19. září a od té chvíle se ve větší míře do ovzduší uvolňuje i oxid siřičitý (SO2). Ten se pak atmosférou dostává i daleko od Kanárských ostrovů. Snímky z portálu windy.com dokazují, že zvýšené koncentrace tohoto plynu se stále objevují i nad Českem.

Podle experta na kvalitu ovzduší z Českého hydrometeorologického ústavu jedovatý plyn naštěstí zůstává vysoko v atmosféře a jeho koncentrace dál výrazně klesá. "Informace máme, protože jsme viděli nějaké obrázky z radarů, takže to sem jde nahoru. V našich měření to ale nevidíme. K nám se to zatím nedostalo," vysvětluje Václav Novák.

Plynný oxid siřičitý se k zemskému povrchu dostává jen obtížně, ve formě kapaliny se šance zvyšují. "Možná to nějaké deště spláchnou dolů," připouští Novák. "Zatím je to ale pouze teorie, v praxi to nevidíme," dodává.

Související obsah

​V Česku by se pak oxid siřičitý mohl objevit ve formě slabých kyselých dešťů. Koncentraci této látky v ovzduší by Češi ale pravděpodobně ani nezaznamenali. I měření by ji prokázala klidně až po třech měsících. "To se projeví, až když budeme srážky pečlivě zkoumat a porovnávat chemické složení s dlouholetou řadou," vysvětlil Novák s tím, že Češi tak nemají důvod panikařit.

I kdyby se objevil kyselý déšť, podle odborníků zcela určitě neudeří takovou silou jako třeba při odsíření tepelných uhelných elektráren v 80. letech minulého století. Navíc už nyní lze z radarů vysledovat, že koncentrace plynu v atmosféře týden po týdnu výrazně klesá, obzvlášť v porovnání se situací na konci září.

Aktuální pohled na radar (měření koncentrace SO2):

Sopka vychrlila sopečný popel a lávu, která po svahu pomalu dotekla až do Atlantiku. V pondělí ostrov La Palma zasáhlo další zemětřesení, při kterém se zřítila i další část kráteru.

​Po výbuchu sopky na La Palmě úřady nařídily lockdown:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Počasí

Důležité Události

Píše se na Deník.cz