Volby do Poslanecké sněmovny 2021

Začaly volby do Poslanecké sněmovny. Z auta dnes hlasovaly stovky lidí

V celém Česku začaly v osm hodin volby do Sněmovny pro lidi, kteří jsou v karanténě nebo v izolaci. Svůj hlas mohli do urny vhodit na takzvaných drive-in stanovištích. Ty jsou v každém okrese. Podle ministerstva vnitra přišlo do půl páté celkem 714 voličů. Kompletní čísla budou až ráno.

V Českých Budějovicích je například drive-in volební stanoviště v areálu Správy a údržby silnic. Volební komisi, která je v ochranných oblecích, musí lidé doložit potvrzení o karanténě nebo izolaci a také občanský průkaz. Komise jim pak předá úřední obálky a hlasovací lístky.

Lidé si poté v tajnosti ve svém voze vyberou politickou stranu a popojedou k volební urně, do které svůj hlas vhodí. Vše trvá jen pár minut a konkrétně na stanovišti v Českých Budějovicích se žádné fronty netvoří.

Související obsah

Kolika lidí se možnost volit na drive-in stanovištích týká, úřady neuvádí. Nicméně aktuálně má v celém Česku koronavirus 7900 lidí a v karanténě je s neschopenkou okolo 2200 lidí. "Z auta dnes k přibližně 13. hodině odhlasovalo 587 voličů, kteří se nachází v karanténě nebo izolaci. Tuto možnost lze dnes využít až do 17 hodin," informovalo odpoledne ministerstvo vnitra. Později čísla ještě upřesnilo. "K 16:30 hod. odhlasovalo na drive-inech 714 voličů," sdělila na dotaz TN.cz mluvčí ministerstva Klára Dlubalová s tím, že finální statistiky budou až ráno.

Ti, co třeba nemají auto nebo kvůli zdravotnímu stavu nemohou ve středu k volbám přijet, mohou do čtvrtka zavolat na svůj krajský úřad a objednat si speciální korona komisi s přenosnou volební urnou k sobě domů.

Už v pátek se otevřou i klasické volební místnosti. Ty se začínají chystat, a tak se do nich stěhuje vybavení pro členy volebních komisí. Nic nesmí chybět. Do každé volební místnosti putují desítky věcí včetně baterek nebo třeba toaletních papírů.

"V Jihlavě máme 58 volebních místností a vybavení do nich stálo kolem 100 tisíc," uvedla pracovnice jihlavského magistrátu Aneta Hrdličková. Tyto náklady jsou letos hlavně kvůli hygienickým potřebám v souvislosti s koronavirovými opatřeními zhruba dvojnásobné oproti předešlým volbám.

Související obsah

Ve středu naposledy lidé mohou na jednotlivých obecních a městských úřadech zažádat o voličské průkazy, a to v případě, že volit chtějí jinde, než kde mají hlášené trvalé bydliště. Třeba v Jihlavě o to mělo zájem skoro 500 lidí.

Komplikace před volbami museli řešit třeba v tornádem zasažených vesnicích na jižní Moravě. Původní volební místnosti jim tornádo poničilo, a tak je museli zřídit na jiných místech.

Klasické volební místnosti se otevřou už v pátek:

ls, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

USA plánují v dohledné době ponechat v Evropě 100 000 vojáků

Očekává se, že USA plánuje v dohledné budoucnosti rozmístit v Evropě 100 000 vojáků, pokud Rusko nebude eskalovat a ohrožovat Švédsko a Finsko nebo členy NATO, uvedlo CNN s odkazem na několik amerických představitelů. Počty by se mohly dočasně zvýšit, pokud NATO v Evropě uskuteční více vojenských cvičení, popřípadě by USA mohly přidat další základny, pokud se v Evropě změní bezpečnostní situace. Plány jsou zvažovány po čtvrtečním setkání vojenských velitelů NATO v Bruselu.

Krátká zpráva

Z Azovstalu měli odejít všichni obránci, tvrdí ruská média

Ruský ministr obrany Sergej Šojgu oznámil Vladimiru Putinovi, že k 20. květnu byli z Azovstalu evakuováni všichni ukrajinští bojovníci, uvedla agentura RIA Novosti. Celkem se mělo jednat o 2 439 bojovníků pluku Azov a dalších ukrajinských obránců operujících na území Azovstalu. Šojgu informoval ruského prezidenta Vladimira Putina o dokončení operace a úplném osvobození Azovstalu a města Mariupol od ukrajinských obránců.

Píše se na Deník.cz