Volby do Poslanecké sněmovny 2021

Volby do Sněmovny se blíží. Jak hlasovat v karanténě? MANUÁL

O hlasování ve volbách do Poslanecké sněmovny letos nepřijdou ani lidé, kterým byla nařízena karanténa nebo izolace kvůli koronaviru. Ti mají tři alternativní možnosti, jak mohou volit.

Volby do Sněmovny proběhnou 8. a 9. října letošního roku. Nejběžnější formou hlasování je v těchto dnech zajít do volební místnosti v okrsku, kde máte trvalé bydliště. O své právo volit však nepřijdou ani lidé, kteří budou v povinné karanténě nebo izolaci kvůli koronaviru.

Hlasovat v karanténě a izolaci je umožněno proto, že do 15. září 2021 trval stav pandemické pohotovosti. Lidé tak mají tři alternativní možnosti, jak volit.

Související obsah

Jak volit v karanténě?

Hlasování z vozu (tzv. drive-in)

Už ve středu 6. října od 8:00 do 17:00 budou moci voliči v karanténě a izolaci volit ze svého auta na předem stanovených drive-in stanovištích. Hlasovací místo bude v každém okrese. Zde najdete jejich přehled.

Volit mohou lidé z auta na stanovištích v okrese, kde mají trvalý pobyt, nebo s voličským průkazem na kterémkoli drive-inu v Česku. Voliči budou kromě občanského průkazu nebo pasu potřebovat také potvrzení o nařízené karanténě či izolaci.

Lidé ze svého vozu nebudou vystupovat, k odhlasování jim postačí pouze stažené okénko. Jedním autem navíc může přijet i více voličů.

Související obsah

Hlasování z pobytového zařízení sociálních služeb

Speciální komise se dostaví do uzavřeného zařízení ve čtvrtek 7. října od 8:00 do 22:00 a v pátek 8. října od 8:00 do 18:00. Do této kategorie spadají například zařízení s pobytovými službami, školská zařízení s ústavní nebo ochrannou výchovou, věznice a zdravotnická zařízení poskytující lůžkovou péči v případě, že je příslušná hygienická stanice v době voleb kvůli šíření koronaviru uzavřela.

Armáda začala se stavbou volebních stanů. Ne všude jsou ale přípravy bez problémů:

Odvolit tam může jak volič, který v daném zařízení bydlí, tak zaměstnanci. Také v tomto případě bude potřeba předložit občanský průkaz nebo pas, popřípadě také voličský průkaz, pokud byl dotyčnému člověku vydán.

"V tuto chvíli víme o pěti zařízeních, která budou v době voleb uzavřená," řekl ve Snídani s Novou ředitel odboru voleb Tomáš Jirovec.

Související obsah

Zvláštní přenosná volební schránka

Tato varianta je pro ty, kteří nemohou využít drive-in stanoviště nebo hlasování nestihnou. Pokud však chtějí volit tímto způsobem, musí to do čtvrtka 7. října do 20:00 oznámit příslušnému krajskému úřadu.

Lidé telefonicky sdělí své jméno, příjmení, datum narození, adresu a okres trvalého bydliště, adresu místa, kde chtějí volit, a telefonní číslo. Hlasování poté proběhne v pátek 8. října od 8:00 do 22:00 nebo v sobotu 9. října od 8:00 do 14:00, kdy se dostaví komise.

Voliči budou potřebovat občanský průkaz nebo cestovní pas, voličský průkaz v případě, že jim byl vydán, a doklad o nařízené karanténě.

Speciální komise voliče po příjezdu na místo hlasování kontaktuje. Je možné se domluvit, zda chce dotyčný člověk volit ve svém bytě, na chodbě před bytem nebo venku před domem. Komise vyčká 10 minut. V případě, že člověk v dané době nepřijde, bude jeho chování chápáno jako odmítnutí hlasování.

Jak volit v karanténě? Podívejte se na rozhovor s ředitelem odboru voleb Tomášem Jirovcem:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Policisté v Torontu zastřelili muže, který byl spatřen s puškou poblíž základní školy

Policisté v Torontu během zákroku zastřelili ve čtvrtek muže, který se pohyboval s puškou poblíž základní školy v oblasti Scarborough Port Union, informuje The Guardian. Svědci řekli místním médiím, že slyšeli tři výstřely a pak viděli, jak se policie pokouší muže ve věku kolem 20 let oživit. "Policie byla konfrontována jednotlivcem a kvůli okolnostem, které následovaly, jsou nyní předmětem vyšetřování SIU (Zvláštní vyšetřovací jednotka), mám zakázáno dále diskutovat o tom, co se stalo," řekl šéf torontské policie James Ramer. Několik škol v bezprostřední blízkosti incidentu bylo uzavřeno.

Krátká zpráva

USA se chystají poskytnout Ukrajině salvové raketomety dlouhého doletu

Bidenova administrativa se chystá poskytnout Ukrajině salvové raketomety dlouhého doletu M270 MLRS a pohyblivý raketový systém HIMARS. Tyto zbraňové systémy mohou odpalovat rakety mnohem dále než kterýkoli ze systémů, které Ukrajina již má, což by mohlo být v boji s ruskými okupanty převratnou změnou. USA se přiklání k vyslání systémů jako součásti většího balíčku vojenské a bezpečnostní pomoci Ukrajině, který by podle CNN mohl být oznámen již příští týden.

Píše se na Deník.cz