Domácí

Volit se začalo i v obcích poškozených tornádem. Musely najít nové prostory

Volby v pátek začaly i v obcích, které před čtvrt rokem zasáhlo ničivé tornádo. Starostové tak museli narychlo hledat náhradní prostory i členy volební komise. Všechno se ale zvládlo a hlasování i tam zatím probíhá bez potíží.

Obce, které zasáhlo tornádo, mají jedno společné. Na poslední chvíli musely hledat nové volební místnosti. Ty původní vzal vichr, nebo teď slouží k jinému účelu. "Tělocvična má rozbitá okna, tak jsme to museli přesunout," uvedl například starosta Mikulčic Josef Dvořáček.

V Mikulčicích jen vyměnili místnosti. Tam, kde dřív stála urna, teď spávají dobrovolníci. Volební komise proto musela polepit dům kultury navigačními šipkami, aby voliči nerušili řemeslníky při odpočinku.

Nalevo včeličky a kočičky, napravo medvídci, zajíčci a nová volební místnost. V Moravské Nové Vsi odevzdávají lidé hlasy v budově mateřské školy. Starou místnost poškodilo tornádo. "Je to tak poprvé za 20 let," tvrdí starosta Moravské Nové Vsi Marek Košut.

Problém nebyl jen s místem, ale i s lidmi. Složit volební komisi v obci, kde se několik měsíců v kuse pracuje, byl pěkně tvrdý oříšek. "Bylo to na poslední chvíli, lidi museli do práce, studovat," popsala její předsedkyně Veronika Matoušková.

Související obsah

Budova i komise se změnily, ale první volič v obci je stejný i letos. Stejně jako v předchozích 20 letech odevzdal svůj hlas jako první pan Šrámek. "Chtěl bych být první jako vždycky, splnit si svou povinnost," uvedl.

V Hruškách museli přesunout volební místnost přes celou vesnici. Původně stála urna v budově základní školy, ale ta je stále poškozená. Komise tak sedí v jednacím sále obecního úřadu. Lidé ze zasažené oblasti přišli hromadně volit hned v prvních hodinách, i když mají práce nad hlavu. "Čekáme na pokrývače, na to si čas musíme udělat," tvrdí voliči.

Starostové museli vyřešit také problém s chybějícími schránkami u domů, které odneslo tornádo. Doručovatelé tak nakonec předávali volební lístky z ruky do ruky.

kdu, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Autobus v Keni strhl silný proud, utonulo přes 20 lidí

Více než 20 lidí se v sobotu utopilo při nehodě autobusu v Keni asi 200 kilometrů východně od hlavního města Nairobi. Jeho řidič se snažil přejet rozvodněnou řeku přes zatopený most, ale byl stržen silným proudem a převrátil se na bok. Autobus převážel členy katolického pěveckého sboru z východokeňského města Mwingi na obřad v okrese Kitui.

Krátká zpráva

V Rakousku demonstrovali odpůrci protiepidemických opatření

V sobotu demonstrovali v Rakousku odpůrci protiepidemických opatření. Ve Vídni se jich sešlo přes 40 tisíc. V zemi aktuálně platí tvrdý lockdown.

Píše se na Deník.cz