Koronavirus

Začala platit nová cestovatelská mapa. Zmírnila se pravidla pro návrat ze tří zemí

Začala platit nová cestovatelská mapa. Zmírnila se pravidla pro návrat ze tří zemí
Zdroj: Profimedia

Cestovatelský semafor se úderem půlnoci opět změnil. Cestujícím z Norska, Lucemburska a Kypru se zmírnily podmínky pro návrat do Česka. Některé země nově patří do kategorie s vyšším rizikem nákazy, jiné si naopak polepšily, pravidla pro návrat se u nich ale nemění.

Ministerstvo zdravotnictví aktualizovalo cestovatelskou mapu, která začala platit od půlnoci z neděle na pondělí. Přinesla několik změn, pravidla pro návrat do České republiky se ale změnily pouze u tří zemí. Norsko, Kypr a Lucembursko se přesunuly z červené kategorie do oranžové, lidem se tak usnadnilo cestování.

Nově už není nutné podstoupit při návratu dva testy, stačí před příletem do ČR nebo po návratu (nejpozději do 5 dnů) absolvovat antigenní nebo PCR test a vyplnit příjezdový formulář. Při čekání na negativní výsledek není nutná karanténa. Výjimka z testování platí pro očkované a lidi, kteří prodělali covid.

Zdroj: MZČR

​Do oranžové kategorie se nově přesunuly také Azorské ostrovy. Vzhledem k tomu, že předtím byly v zelené kategorii, se ale pro cestující nic zásadního nemění. Pravidla pro návrat jsou u zelené a oranžové kategorie stejná. V zelené kategorii se nově ocitly Kanárské ostrovy a Lichtenštejnsko.

Související obsah

​Z červené kategorie se do tmavě červené (s velmi vysokým rizikem nákazy) přesunulo Rumunsko a Lotyšsko. Pro obě tyto kategorie ale platí stejná pravidla pro návrat, takže se pro cestující nic nemění.

Kromě vyplnění formuláře musí před návratem podstoupit antigenní nebo PCR test. Zároveň mají povinnost zajít na PCR test i po příjezdu do ČR, a to nejdříve 5. den a nejpozději 14. den. Do té doby musí být v karanténě. Výjimka z testování a samoizolace opět platí pro lidi, kteří jsou očkovaní či prodělali covid.

Do tmavě červené kategorie ze zemí EU patří také Estonsko, Litva a Slovinsko. 

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Koronavirus

Důležité Události

Píše se na Deník.cz