Domácí

Nemocnice řeší žádost šéfa Senátu o stavu prezidenta Miloše Zemana

Nemocnice řeší žádost šéfa Senátu o stavu prezidenta Miloše Zemana
Prezident Miloš Zeman Zdroj: Profimedia

Prezident Miloš Zeman je už od neděle hospitalizovaný v Ústřední vojenské nemocnici (ÚVN) v Praze. I nadále podle její mluvčí Jitky Zinke zůstává česká hlava státu na Klinice anestezie, resuscitace a intenzivní medicíny (KARIM) 1. LF UK a ÚVN. Zeman se tam léčí s blíže nespecifikovaným chronickým onemocněním. Mluvčí zároveň sdělila, že nemocnice se zabývá senátní žádostí, která se týká prognózy vývoje zdravotního stavu prezidenta.

Zeman stále zůstává v péči lékařů Ústřední vojenské nemocnice (ÚVN) na jednom z tamních oddělení, kde pacienti dostávají tu nejintenzivnější péči. "Pan prezident je stále hospitalizován na Klinice anestezie, resuscitace a intenzivní medicíny," sdělila v sobotu TN.cz mluvčí ÚVN Jitka Zinke.

S čím přesně se prezident léčí, není jasné, má jít o blíže nespecifikované chronické onemocnění. Podle Zemanovy manželky Ivany však všichni mají být trpěliví, jeho léčba vyžaduje čas. Více se dozvíte v tomto článku na TN.cz.

Související obsah

Právě kvůli nejasnostem kolem Zemanova zdravotního stavu míří kritika především na Kancelář prezidenta republiky (KPR), která odmítá poskytnout požadované informace. Proto předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS) požádal Hrad o prognózu způsobilosti Miloše Zemana vykonávat úřad.

"Protože jsme do pátku odpověď neobdrželi, tak jsem odeslal řediteli ÚVN Miroslavovi Zavoralovi dopis, ve kterém se táži nemocnice a pana profesora, jak to s panem prezidentem je. Zda je schopen vykonávat svůj úřad," uvedl Vystrčil.

Předseda Senátu se domnívá, že Kancelář prezidenta republiky neposkytuje Zemanovi dobrou péči. "Pan prezident není v dobrých rukou, pokud se bavíme o Kanceláři prezidenta republiky. Jak jsem ho poznal, tak jsem přesvědčen, že minimálně některé věci by neschválil nebo by s nimi nesouhlasil," doplnil Vystrčil. Podrobnosti naleznete zde.

Mluvčí nemocnice Jitka Zinke v sobotu informovala, že nemocnice se senátní žádostí zabývá. "ÚVN obdržela žádost pana předsedy Senátu a mohu ujistit, že již pracuje na jejím vyřízení s veškerou míry profesionality a zodpovědnosti," doplnila mluvčí.

Související obsah

Vedoucí Kanceláře prezidenta republiky Vratislav Mynář v pátek večer uvedl, že se na začátku příštího týdne vyjádří k situaci, které panuje ohledně hospitalizace Miloše Zemana. "Po dohodě s rodinou pana prezidenta se chystám na počátku příštího týdne veřejně vystoupit a vyvrátit lži, které se šíří," uvedl Mynář.

Proč vypadá Zemanův podpis z nemocnice jinak? Více se dozvíte v následující reportáži:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Chile povolilo sňatky osob stejného pohlaví

Chilský kongres schválil sňatky mezi osobami stejného pohlaví. Zákon ještě musí podepsat prezident, ale ten se již dříve vyslovil pro. V konzervativní katolické zemi trvalo schválení zákona čtyři roky. Chile se tak přidalo k více než dvacítce zemí světa, kde jsou homosexuální sňatky legální. Z Latinské Ameriky jsou to ještě Argentina, Brazílie, Kolumbie, Kostarika a Uruguay.

Krátká zpráva

Odborníci uklidňují, omikron nebude horší než delta

"Dle dosavadních zjištění je ‘téměř jisté‘, že covidová mutace omikron nevyvolává těžší průběh nemoci než varianta delta, spíše by to mohlo být naopak, i když je nakažlivější," prohlásil epidemiolog a poradce americké vlády Anthony Fauci. Podobně se vyjádřil představitel Světové zdravotnické organizace Michael Ryan, který nepochybuje o tom, že současné vakcíny ochrání i v případě varianty omikron před těžkou formou onemocnění.

Píše se na Deník.cz