Domácí

Článek 66 je na dosah. Co přesně říká a kdo by získal Zemanovy pravomoci?

Situaci, kdy prezident není schopen vykonávat svou funkci, řeší v Česku článek 66 Ústavy České republiky. Podle něj pak přechází prezidentovy pravomoci na další ústavní činitele, a to na předsedu Poslanecké sněmovny a předsedu vlády.

Aby byl prezident svých pravomocí zbaven, musí obě komory parlamentu přijmout usnesení, že je výkon jeho úřadu v ohrožení. Tím může být třeba prezidentův únos, špatný zdravotní stav, abdikace nebo smrt. "Jakmile je druhé z těchto usnesení přijato, není tady dáno pořadí, která komora má hlasovat první, tak okamžitě vstupuje v platnost a v účinnost," vysvětluje ústavní právník Ondřej Preuss.

Předseda vlády se tak stává vrchním velitelem ozbrojených sil, zastupuje stát v zahraničí a předává třeba i státní vyznamenání. Část pravomocí přechází i na předsedu Poslanecké sněmovny.

"To je třeba jmenování předsedy vlády a na jeho návrh ostatních členů vlády, je to rozpouštění Poslanecké sněmovny," jmenuje pravomoci ústavní právník Jan Wintr. "Kdyby Sněmovna byla rozpuštěna, tak přechází na předsedu Senátu," doplňuje jej jeho kolega Jiří Hřebejk. "Jsou určité pravomoci, které nepřecházejí na nikoho, například právo vetovat zákony. Stejně tak nepřechází jmenování generálů," dodává Wintr.

Související obsah

​Aktivace článku 66 je dočasné řešení a prezidenta nezbavuje jeho funkce. Provizorium ale může trvat až do konce funkčního období prezidenta. Ten tak i nadále pobírá plat a zůstává mu jeho administrativní aparát. Pokud prezident s aktivací článku nesouhlasí, má možnost tento postup napadnout u Ústavního soudu.

Ústava ale myslí i na jeho návrat do hry. "Prezident sdělí Sněmovně a Senátu, že si myslí, že je schopen vykonávat úřad a Sněmovna se Senátem to posoudí na základě nějaké lékařské zprávy," vysvětluje Hřebejk.

"Pokud by se prezident republiky vzdal té funkce, abdikoval by nebo by zemřel, tak je nutné, aby proběhly předčasné volby," dodal Preuss. Ty se musí konat už za 90 dní po uvolnění úřadu prezidenta a vyhlašuje je předseda Senátu.

sei, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Píše se na Deník.cz