Naše Česko

Týden inovací: Odborníci se shodli, jak vybudovat lepší pocovidové Česko

Týden inovací: Odborníci se shodli, jak vybudovat lepší pocovidové Česko
Zdroj: Týden inovací

Česká republika by měla vyrovnávat nerovnosti v rámci společnosti, umožnit, aby inovace a moderní technologie mohli využívat všichni lidé. Dále je potřeba zkvalitnit státní správu či přiblížit ekonomiku vyspělým severským zemím. Alespoň na tom se shodli významní zástupci napříč obory v rámci diskuzí na Týdnu inovací.

Týden inovací, který odstartoval minulé pondělí mezinárodní konferencí a ještě několik dní v rámci události probíhají akce po celém Česku, nastolil mnoho témat, kterými by se podle odborníků mělo Česko jako takové zabývat. Bohumil Kartous, ředitel Pražského inovačního institutu, například uvedl, že pandemie ukázala ve vzdělávacím systému a mezi regiony řadu strukturálních nerovností, které společnost dělí a vytváří v ní propast, jejíž důsledky se pak promítají do řady věcí.

Proto je podle Kartouse jedním z nejdůležitějších úkolů využívat inovace a nové technologie především k posílení a udržení maximální soudržnosti v české společnosti. Příkladem Česku mají jít například skandinávské země.

Související obsah

​Podle rektorky Mendelovy univerzity v Brně Danuše Nerudové se v uplynulém roce a půl ukázalo, že ekonomický model, v němž žijeme prakticky od 2. světové války, se už vyčerpal a má spoustu slabých míst. I proto Česko podle ní nebylo schopné pandemickou krizi zvládnout tak, jak bychom si představovali.

Bývalý šéf Transparency International David Ondráčka si myslí, že z pohledu inovací máme v Česku dva světy. V rámci jednoho se prý zabýváme umělou inteligencí a úžasnými technickými vychytávkami, ovšem v tom druhém je realitou, že lidé v některých obcích obtížně shánějí lékaře a vlak u nich jezdí pouze jednou za den. Tyhle nůžky se podle Ondráčky stále rozšiřují, a je proto nezbytné, aby inovace zlepšovaly životy všech lidí.

Související obsah

​Většina diskutujících se ale shodla na tom, že začít se musí od vzdělávacího systému. Podle Nerudové například Česko potřebuje více vzdělaných lidí. To má pomoci tomu, aby se inovacemi nezabývaly pouze velké firmy, ale aby toho byly schopné i malé a střední podniky, které tvoří zhruba 60 % české ekonomiky.

"Potřebujeme, aby inovovat dokázal i venkov, protože nám to pomůže zmenšovat zmíněné regionální rozdíly," řekla rektorka Mendelovy univerzity.

Soňa Jonášová, ředitelka Institutu cirkulární ekonomiky (INCIEN), se domnívá, že v příštích letech možná bude v Česku nutné vyrábět méně, protože nebude dostatek zdrojů. Řešením je podle ní dělat věci lépe a chytře a díky tomu si pak budeme moci dovolit i prodávat je za vyšší ceny, protože budou konkurenceschopné na globálních trzích.

Podívejte se na jednu z přednášek z Týdne inovací i na vstup reportérky TN LIVE z akce:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Dálnici D7 ve směru na Chomutov zablokovala dopravní nehoda

Dálnici D7 ve směru na Chomutov zablokovala v pátek večer dopravní nehoda dvou osobáků. Komunikace je na 70. km uzavřena.

Píše se na Deník.cz