Zahraničí

Rakouská vláda hrozí lockdownem, ale pouze pro neočkované. ANKETA

Rakouská vláda nevylučuje lockdown pouze pro nenaočkované lidi. Podle rakouského kancléře Alexandera Schallenberga se ho zavede hned, jakmile nemocniční systém přetíží neočkovaní pacienti s covidem-19.

Do restaurací, barů, hospod a dalších podniků budou v Rakousku možná moci chodit pouze naočkovaní. Pokud bude u našich jižních sousedů přes 500 lidí na jednotkách intenzivní péče nebo nemocniční kapacita zaplní ze 75 procent, země zavede lockdown pro lidi bez vakcíny proti covidu-19.

"Pandemie ještě není ve zpětném zrcátku," řekl rakouský kancléř Alexander Schallenberg po krizové poradě v pátek večer. "Právě stupuje do pandemie neočkovaných," dodal Schallenberg. Neočkovaní lidé by mohli už brzy opustit domovy pouze za specifických podmínek.

Související obsah

​Vláda tak doufá, že přesvědčí i zbytek občanů k očkování. Rakousko za poslední týden ohlásilo 20 408 nových případů koronaviru. To znamená, že sedmidenní průměr je 228,5 případů na 100 tisíc obyvatel. O týden dříve to bylo pouze 152,5 na 100 tisíc obyvatel.

Případů nákazy covidem-19 rychle přibývá i v Česku. ​"Teď se bohužel odehrává skokový nárůst a je zřejmé, čím to je. Máme tu nižší proočkovanost a vysoký poměr lidí náchylných k nákaze. Druhý problém je dodržování základních protiepidemických opatření, která dodržována nejsou," vysvětlil ministr zdravotnictví Adam Vojtěch. Ministerstvo zdravotnictví navíc oznámilo nová opatření, která mají dalšímu šíření viru zabránit.

Dostupná data podle Vojtěcha dokazují, že v nemocnicích leží hlavně ti pacienti, kteří si nenechali aplikovat žádnou z vakcín proti covidu-19. "Zhruba 75 procent lidí, kteří jsou hospitalizováni, nejsou očkováni," řekl Vojtěch a upozornil, že právě očkování může zabránit omezování chodu nemocnic.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Objevilo se další ohnisko ptačí chřipky

Českem se dál šíří ptačí chřipka. Páté letošní ohnisko se nachází v Pardubickém kraji, konkrétně na kachní farmě v obci Lipoltice poblíž Přelouče. Společnost PERENA nahlásila postupný úhyn 380 kusů z celkem 3 500 chovaných kachen, uvedla v neděli Státní veterinární správa ČR. Vyšetření potvrdilo, že se jedná o ptačí chřipku typu H5N1, tedy o variantu potenciálně přenosnou na člověka. Veterináři zbývající drůbež nechají utratit.

Píše se na Deník.cz