Domácí

Češi se obávají dalšího lockdownu. Tohle plánují politici a ministerstvo

Češi se obávají dalšího lockdownu. Tohle plánují politici a ministerstvo

Česko čelí další vlně koronavirové epidemie. V posledních dnech se navíc často skloňuje hrozba dalšího lockdownu. Řada lidí pokládá za pravděpodobné, že se mu v příštích týdnech nevyhneme. Politici jsou však proti, stejně jako ministerstvo zdravotnictví.

Ministerstvo zdravotnictví minulý týden zpřísnilo opatření a pokud nebudou fungovat, resort hodlá ještě přitvrdit. V posledních dnech se navíc čím dál častěji mluví o lockdownu. Část české populace ho totiž považuje za pravděpodobný scénář, jak vyplývá z výsledků ankety TN.cz.

Většina politiků je ale proti. "Všechny strany se shodují na tom, že je potřeba dělat maximum, aby se už žádné lockdowny neopakovaly," řekl TN.cz Ivan Bartoš (PIRSTAN), předseda Pirátů. "Není nyní potřeba drasticky zpřísňovat pravidla, ale hlavně dodržovat ta už nastavená," dodal.

Související obsah

​"Plošné zákazy nejsou cesta, lockdown není řešení. Je potřeba cílit ochranu na ohrožené skupiny," domnívá se předseda SPD Tomio Okamura.

Například u našich jižních sousedů už lockdown plánují, ale pouze pro nenaočkované. Podle rakouského kancléře Alexandera Schallenberga ho vláda zavede hned, jakmile nemocniční systém přetíží neočkovaní pacienti s covidem-19. "Každá vláda se rozhoduje podle stavu infekce ve své zemi, podle počtu onemocnění, úmrtí, lokalizace a tak dále. Také i my se v případě, že budeme mít rozhodující vládní slovo, budeme o všech dalších krocích rozhodovat a také okamžitě informovat veřejnost, když nastane potřebná situace dle epidemiologických ukazatelů," vysvětlil Bohuslav Sobota (ODS).

O tom, že v současné době lockdown nehrozí, mluvil minulý týden také ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (ANO). Na tiskové konferenci uvedl, že žádná uzávěra už v plánu není. "Nemáme v plánu dělat jakýkoliv lockdown, uzavírání provozoven nebo akcí," řekl ve Vojtěch. Zároveň ale nehodlá ani rozvolňovat.

Ochranu úst a nosu je od pondělí nově nutné nasadit si i na všech hromadných akcích uvnitř. Úplné rozvolňování zatím navíc nepropaguje ani možná budoucí vláda. Je tedy vysoce nepravděpodobné, že do konce roku například odložíme roušky.

Podívejte se na reportáž TV Nova o přísnějších opatřeních:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Televizní noviny se těší vysoké sledovanosti

TV Nova potvrdila pozici jedničky na televizním trhu, když její hlavní zpravodajská relace Televizní noviny zaznamenala minulý týden v pondělí rekordní podíl na sledovanosti. Televizní noviny dosáhly ve všední dny minulého týdne průměrného podílu na sledovanosti 39,93 % diváků v CS 15 – 54. V kategorii 4+ sledovalo Televizní noviny každý všední den průměrně 1 570 000 lidí. Rekordní podíl na sledovanosti v letošní podzimní sezóně zaznamenaly Televizní noviny v pondělí 22. listopadu 2021, když dosáhly 43,27% share v cílové skupině 15 – 54. Nejsledovanějším pořadem televizního trhu uplynulého týdne v hlavních cílových skupinách se staly Televizní noviny ze čtvrtka 25. listopadu 2021 – nenechalo si je ujít 1 695 000 diváků starší 4 let.

Krátká zpráva

V Hrabalově chatě bude muzeum

Zastupitelstvo Středočeského kraje schválilo odkup chaty Bohumila Hrabala v Kersku. Chatu, ve které spisovatel žil a tvořil, odkoupí kraj za 9 900 000 Kč. Cílem je otevřít toto významné místo veřejnosti a vybudovat expozici připomínající Hrabalův život, tvorbu i vztah k rekreační osadě Kersko. V plném provozu by výstava v chatě měla být v roce 2024.

Píše se na Deník.cz