Domácí

Soud: Na oběd má zaměstnanec volno, za pohotovost se musí platit

Soud: Na oběd má zaměstnanec volno, za pohotovost se musí platit
Zdroj: TV Nova

Ústavní soud ve středu vyhověl stížnosti hasiče z ostravského letiště. Tomu se nelíbilo, že v době pauzy na oběd musel být v pohotovosti. Podle rozhodnutí soudu musí mít zaměstnanec při obědové pauze volno, jinak by měl být za čas zaplacen.

Zaměstnancům, kteří jsou v době obědové pauzy v pohotovosti, náleží odměna. Rozhodl o tom ve středu Ústavní soud.

Stěžoval si u něj hasič, který pracoval na ostravském letišti Mošnov. Při pauze totiž musel být připraven vrátit se do tří minut i na nejvzdálenější místo letiště. To je podle ústavní soudkyně Kateřiny Šimáčkové nepřijatelné.

"Neplacenou dobou odpočinku může být naopak pouze taková doba, se kterou může zaměstnanec nakládat dle své volné úvahy, tedy věnovat se oddechu a nebýt během této doby zaměstnavateli k dispozici," uvedla Šimáčková.

Související obsah

Pokud tedy zaměstnanec nemůže při pauze nakládat se svým volným časem podle vlastní svobodné úvahy, měl by dostat peníze. Stačí přitom pouhá pohotovost a připravenost zasáhnout. To ale neznamená, že by v pohotovosti měl podle soudu dostat zaměstnanec plnou mzdu, může totiž v tu chvíli mít odměnu nižší.

Ústavní soudci zároveň zkritizovali Nejvyšší soud, který v podobném případu rozhodl nedávno opačně. Dostatečně podle nich nezohlednil nedávné rozhodnutí Soudního dvora EU.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Velká Británie zpřísňuje pravidla, pro vstup do země je nutné mít test na covid-19

Velká Británie od pondělí zpřísňuje pravidla pro vstup do země. Nově se cestující dostanou do země už jen s negativním výsledkem testu na covid-19. Nezáleží na tom, jestli jsou očkovaní, musí se prokázat testem. Země ke zpřísnění přistoupila, aby zabránila šíření varianty omikron. "Od pondělí mohou do země přicestovat z Nigérie jen občané a rezidenti Velké Británie a musí podstoupit samoizolaci," uvedl na twitteru britský ministr zdravotnictví Sajid Javid a dodal, že vakcíny stále zůstávají hlavním nástrojem, jak před covidem ochránit sebe a své blízké.

Krátká zpráva

Za sobotu přibylo 10 967 nakažených, je to méně než před týdnem

Česko za sobotu eviduje 10 967 potvrzených případů nákazy koronavirem. Před týdnem za sobotu přibylo o 1 500 případů více. Nejhorší situace je v okresech Kroměříž, Uherské Hradiště a v Olomouci. V nemocnicích je aktuálně 6 431 pacientů s covidem, z toho 1 018 v těžkém stavu. Vyplývá to z údajů ministerstva zdravotnictví.

Krátká zpráva

Prezidenti USA a Ruska projednají vojenskou situaci na Ukrajině

Americký prezident Joe Biden a ruský prezident Vladimir Putin chtějí v úterý prostřednictvím videohovoru prodiskutovat napjatou situaci na Ukrajině. "Biden podtrhne americké obavy z ruských vojenských aktivit na hranici s Ukrajinou a znovu potvrdí podporu Spojených států suverenitě a územní celistvosti Ukrajiny," uvedla mluvčí Bílého domu Jen Psaki v tiskovém prohlášení.

Krátká zpráva

Autobus v Keni strhl silný proud, utonulo přes 20 lidí

Více než 20 lidí se v sobotu utopilo při nehodě autobusu v Keni asi 200 kilometrů východně od hlavního města Nairobi. Jeho řidič se snažil přejet rozvodněnou řeku přes zatopený most, ale byl stržen silným proudem a převrátil se na bok. Autobus převážel členy katolického pěveckého sboru z východokeňského města Mwingi na obřad v okrese Kitui.

Krátká zpráva

V Rakousku demonstrovali odpůrci protiepidemických opatření

V sobotu demonstrovali v Rakousku odpůrci protiepidemických opatření. Ve Vídni se jich sešlo přes 40 tisíc. V zemi aktuálně platí tvrdý lockdown.

Píše se na Deník.cz