Zahraničí

Sezona chřipky může být zlá, varují lékaři. V Chorvatsku řádí nebezpečný typ

Evropské středisko pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) varuje před hrozbou závažné chřipkové sezony. V současné chvíli je situace ve většině evropských států klidná. Odborníci ale upozorňují, že v Chorvatsku začal předčasně řádit chřipkový virus typu A, který reálně může vyvolat epidemii. Obzvlášť v kombinaci s šířením covidu-19 hrozí zdravotní komplikace zejména u starších lidí.

Přestože je celkový počet zjištěných případů chřipky ve většině zemí EU stále nízký, data ECDC naznačují, že v Chorvatsku už chřipková sezóna vypukla, a to nezvykle brzy. Hlavním hlášeným podtypem viru za poslední měsíc je A (H3N2), který útočí zejména na starší lidi a zároveň snižuje účinky vakcíny. ECDC proto vydala v úterý varování.

"Brzké odhalení podtypu A (H3N2) naznačuje, že nadcházející chřipková sezona může být závažná, i když nemůžeme s jistotou vědět, jak bude nadcházející chřipková sezona vypadat," upozornil Pasi Penttinen, vedoucí chřipkového programu ECDC.

Související obsah

​Strmý nárůst chřipkových infekcí během probíhající pandemie covidu-19 by podle něj mohl mít vážné důsledky pro seniory a lidi se slabým imunitním systémem. Mohl by také znamenat další zátěž pro zdravotní systémy, které jsou již kvůli covidu-19 vypjaté. "Je proto důležité, abychom přijali nezbytná opatření a chránili ty, kteří jsou nejvíce ohroženi," dodal.

Během loňské sezony chřipka jako by vymizela. Podle expertů jde o důkaz, že kromě očkování jsou v boji s chřipkou účinná i některá opatření fungující proti covidu-19, konkrétně vyhýbání se zbytečnému shlukování a dodržování hygienických opatření.

Přibližně 20 % populace se každoročně nakazí chřipkou a u každého čtvrtého nakaženého se objeví příznaky. Starší lidé, těhotné ženy a lidé s chronickými zdravotními problémy, jako jsou srdeční choroby, problémy s plícemi a dýchacími cestami, cukrovka nebo problémy s imunitním systémem, jsou nejvíce ohroženi vážnými komplikacemi chřipky.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Chile povolilo sňatky osob stejného pohlaví

Chilský kongres schválil sňatky mezi osobami stejného pohlaví. Zákon ještě musí podepsat prezident, ale ten se již dříve vyslovil pro. V konzervativní katolické zemi trvalo schválení zákona čtyři roky. Chile se tak přidalo k více než dvacítce zemí světa, kde jsou homosexuální sňatky legální. Z Latinské Ameriky jsou to ještě Argentina, Brazílie, Kolumbie, Kostarika a Uruguay.

Píše se na Deník.cz