Zahraničí

Jako v komunistickém Československu. Trump kvůli větě o regálech čelí kritice

Nejstarší syn amerického exprezidenta Donalda Trumpa přirovnal současný nedostatek zboží v amerických obchodech k 80. létům v komunistickém Československu. Tehdy tam jezdil jako kluk na prázdniny k dědečkovi. Spojené státy podobně jako další země zažívají výpadky dodávek zboží v souvislosti s koronavirovou krizí. Trump junior z toho ale viní prezidenta Bidena.

Prázdné regály jako v komunistickém Československu. Tuhle vzpomínku vyvolala u syna amerického exprezidenta Trumpa současná situace v USA. "Začínáme teď v Americe vídat ony prázdné regály, které jsem v 80. letech zažil v tehdejším komunistickém Československu," pronesl.

Třiačtyřicetiletý Donald Trump junior prý trávil v komunistickém Československu letní prázdniny. Jeho matka a bývalá manželka 45. prezidenta USA Ivana Trumpová, původem ze Zlína, ho posílala k dědečkovi a babičce. Pamatuje si prý na hodinové fronty na chleba.

"Moji prarodiče okusili svobodu a požehnání, kterých se nám dostalo tady v USA, a snažili se, abych to viděl a pochopil," uvedl.

Související obsah

​Na Trumpa juniora se ale na sociálních sítích snesla vlna kritiky. Podle mnohých je přirovnání současné situace v USA ke komunistické éře naprosto nevhodné.

Obchody ve Spojených státech zažívají nedostatek zboží. V některých chybí i běžné zboží jako toaletní papír, chleba nebo léky. Důvodem jsou výpadky v globálních dodávkách v souvislosti s koronavirovou krizí. V USA je také nedostatek řidičů nákladních vozů. "Musíte objednat velké množství zásob dopředu a doufat, že alespoň něco z toho dorazí," popsala jedna z majitelek obchodu Lisa Mchenrvová.

Podle odpůrců současného prezidenta Joe Bidena je ale na vině právě jeho administrativa. "Můj tým se i nadále zaměří na posílení našeho dodavatelského řetězce. Bude-li potřeba, zařídím všechna vhodná opatření," reagoval prezident.

Americká vláda má podle prezidenta Bidena vše pod kontrolou. Bílý dům ale varoval, že výpadky v dodávkách zboží mohou pokračovat až do Vánoc.

Tereza Masopustová, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Chile povolilo sňatky osob stejného pohlaví

Chilský kongres schválil sňatky mezi osobami stejného pohlaví. Zákon ještě musí podepsat prezident, ale ten se již dříve vyslovil pro. V konzervativní katolické zemi trvalo schválení zákona čtyři roky. Chile se tak přidalo k více než dvacítce zemí světa, kde jsou homosexuální sňatky legální. Z Latinské Ameriky jsou to ještě Argentina, Brazílie, Kolumbie, Kostarika a Uruguay.

Krátká zpráva

Odborníci uklidňují, omikron nebude horší než delta

"Dle dosavadních zjištění je ‘téměř jisté‘, že covidová mutace omikron nevyvolává těžší průběh nemoci než varianta delta, spíše by to mohlo být naopak, i když je nakažlivější," prohlásil epidemiolog a poradce americké vlády Anthony Fauci. Podobně se vyjádřil představitel Světové zdravotnické organizace Michael Ryan, který nepochybuje o tom, že současné vakcíny ochrání i v případě varianty omikron před těžkou formou onemocnění.

Píše se na Deník.cz