Domácí

Budoucnost Česka nevidím optimisticky, řekl Babiš. Zmínil i prezidentovu nemoc

Předseda vlády Andrej Babiš (ANO) přednesl projev u příležitosti 103. výročí vzniku Československa. Mluvil o zdravotním stavu prezidenta Miloše Zemana, kvůli kterému se předávání státních vyznamenání přesunulo na 1. ledna 2022, i zhoršující se koronavirové epidemii. Poněkolikáté vyzval všechny, kteří mohou, aby se naočkovali. Babiš také doufá, že nová vláda bude bojovat za české zájmy.

Před 103 lety vzniklo samostatné Československo. Připomínku stěžejního výročí letos zkomplikovala nejenom sílící epidemie covidu-19, ale i nemoc prezidenta Miloše Zemana. Ve svém projevu k národu to prohlásil premiér Andrej Babiš.

"V souvislosti s touto zvláštní situací se mi vybavilo přísloví, že zdravý člověk má tisíc přání, ale nemocný jen jedno. A protože každému z nás může nemoc nečekaně převrátit život vzhůru nohama, tak si myslím, že bychom měli panu prezidentovi popřát co nejrychlejší uzdravení," řekl Babiš.

Podle něj by měli lidé zkrotit antipatie vůči Zemanovi a stranou má jít i politika. Zdraví si vážíme, až když o něj přijdeme, uvedl.

Související obsah

​Zrychlující epidemie a situace po volbách podle Babiše rozjitřily atmosféru v české společnosti. "Vývoj doma i ve světě tomu také nepomáhá. Zvlášť nyní kvůli rostoucím cenám energií, situaci v automobilovém průmyslu a výraznému zvyšování cen ve stavebnictví, službách a dalších odvětvích. Z novinových titulků se zdá, že se na nás řítí jedna pohroma za druhou. Možná i nás tak trochu zachvátila nemoc. A možná je to nejen nemoc těla, ale i nemoc duše," pokračoval předseda vlády.

Neobává se, že by si Češi s nepříznivým obdobím neporadili, má je za houževnatý, vynalézavý a srdečný národ. "Ten výhled není zrovna optimistický, ale naše republika a náš národ se dokázal vyrovnat s mnohem horšími obdobími. V minulém století nás nezlomily dvě okupace a dlouhé roky nesvobody. A v tomto století jsme museli čelit různým přírodním katastrofám či politickým krizím," uvedl.

"Brzy bude naše země mít novou vládu, která, doufám, bude dál bojovat za české zájmy a zvyšovat životní úroveň našich občanů. Ponecháme-li na moment stranou každodenní politiku, tak čísla jasně hrají ve prospěch České republiky a její výchozí pozice je dobrá. Ať už ekonomicky jako jednoho z nejméně zadlužených států Evropské unie, tak i politicky jako země, která v EU důrazně hájí národní zájmy, nebojí se použít právo veta a je slyšet," hodnotil Babiš.

Související obsah

​Dosluhující premiér poněkolikáté vyzval, aby se šli lidé naočkovat proti koronaviru. Vakcína je podle něj jediný nástroj, který máme k dispozici.

"Závěrem mi ještě dovolte poděkovat vám všem za důvěru a za ty čtyři roky, kdy jsem mohl být vaším premiérem. Byla to pro mě velká čest. A jako doposud budu dále usilovat o to, aby Česká republika byla úspěšná i v budoucnu," uzavřel Babiš.

Smířlivější a hodný státníka, tak hodnotí politologové projev Babiše:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz