Domácí

V Česku by mohla být vidět polární záře. Nejlépe na horách

V Česku by mohla být vidět polární záře. Nejlépe na horách
Zdroj: TV Nova

V noci na neděli Češi možná uvidí polární záři. Nejlepší výhled na ni bude mimo město s výhledem na sever. Viditelná by měla být už po setmění.

V Česku může být vidět polární záře. Tvrdí to Petr Horálek z Fyzikálního ústavu v Opavě, který vychází z údajů aplikace Aurora-Alerts.

Naposledy v Česku mohli lidé polární záři vidět v roce 2015. Nyní je vysoká pravděpodobnost, že se to stane znova. "Není to stoprocentní, pravděpodobnost je ale 45 procent, což je významná změna, jelikož normálně je nulová," řekl pro TN.cz Horálek.

Ve městě ale výjimečný jev pravděpodobně moc dobře neuvidíte. "Sedněte do auta a jeďte mimo město, nejlépe někde, kde jde vidět na sever bez světelného znečištění," doporučuje Horálek. Ideální jsou například Beskydy či další hory s vysokými kopci.

Související obsah

"Zda bude doopravdy polární záře vidět, budeme lépe vědět v sobotu," uvedla pro TN.cz Božena Solarová z Astronomického ústavu Akademie věd. "Je dobré sledovat nějakou aplikaci, například SolarHam," doporučuje proto Horálek.

Polární záře vznikají, když interagují nabité částice putující ze slunce s molekulami a atomy vzduchu ve vysoké atmosféře země. Vyskytují se většinou ve výšce 80 až 150 kilometrů nad Zemí. "Na Slunci došlo 28. října v 17:35 středoevropského času k velmi silné erupci třídy X1. Jde o jednu z nejsilnějších erupcí tohoto roku," přiblížil Horálek, proč je polární zář v příštích dnech pravděpodobná.

Viditelná by záře měla být už po setmění. "Pozorovat se ale vyplatí v průběhu celé noci," tvrdí Horálek.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz