Koronavirus

Válek uvažuje nad lockdownem, týkal by se části neočkovaných lidí. ANKETA

Horký kandidát na ministra zdravotnictví za TOP 09 Vlastimil Válek (SPOLU) uvažuje nad lockdownem pro starší neočkované lidi. V rozhovoru pro Novinky.cz uvedl, že ve druhé polovině listopadu může být nárůst nakažených v souvislosti s nízkým počtem očkovaných tak vysoký, že některé skupiny obyvatel budou mít přísnější režim. Jen pár hodin na to ale Vlastimil Válek úvahy o lockdownu zase odmítl.

Lokální lockdown pro neočkované nad 60 let, a to od půlky listopadu. Pravděpodobný budoucí ministr zdravotnictví by prý nebyl proti. "Nedomnívám se, že jsme na hraně celorepublikového lockdownu, nýbrž že jsme na hraně (a velmi pravděpodobně to nastane v druhé polovině listopadu) lokálních lockdownů, které budou moci vyhlašovat krajští epidemiologové v rámci regionů," sdělil Válek v podcastu PoliTalk.

O pár hodin později už byla Válkova slova mírnější. "Nešťastný titulek. Já jsem to takhle neřekl, kdybyste si poslechnul celý ten podcast, já jsem o lockdownu nemluvil a v žádném případě nelze opakovat lockdown. Já souhlasím s WHO, že jedna z největších tragédií byla uzavírání škol, to se nesmí opakovat," reagoval Válek.

Související obsah

​V souvislosti s uzávěrou se přitom mluvilo třeba o Moravskoslezském kraji, kde ještě začátkem týdne byla epidemická situace nejhorší v republice. "Já jsem žil v domnění, a to jsem slyšel i v té kampani, že žádný lockdown nebude. Trošku mě to překvapilo. Myslím si, že je to na odbornících. Jsou to infektologové, virologové," uvedl moravskoslezský hejtman Ivo Vondrák (ANO).

Podle současného vedení ministerstva zdravotnictví by se Česko mělo spíše soustředit na tvrdou kontrolu ONT, tedy prokazování očkování, prodělané nemoci nebo testu.

"Nevím, jak by se dalo kontrolovat a jak by bylo udržitelné dávat do karantény cíleně neočkované a držet je pod zámkem," upozornila náměstkyně ministra zdravotnictví Martina Koziar Vašáková.

"To já si představit dokážu, protože ta opatření by skutečně měla být cílená. Měla by být cílená na aktivity, které jsou rizikové," prohlásil epidemiolog Roman Prymula.

Podle německého týdeníku Focus chystá lockdown pro neočkované saská vláda. Spolková země, která sousedí s Českem, hlásí denně přes 2000 nakažených, plně naočkováno je tam 56 procent obyvatel.

lud, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz