APLIKACE TN.CZ
Zahraničí

Rusko zastavilo plyn. Hrozí zdražení i krachy dodavatelů v Česku, říká ekonom

Tok plynu ruským plynovodem Jamal, který vede přes Bělorusko a Polsko do Německa, se v sobotu přesměroval ze západu na východ. Informovala o tom agentura Interfax. Zatím se neví, proč se to stalo ani jak dlouho problém potrvá. Společnost Gazprom se zatím nevyjádřila. Ekonom Lukáš Kovanda varoval, že může přijít další zdražení i krach několika dalších českých dodavatelů energií.

V plynovodu Jamal se v sobotu náhle obrátil tok a plyn neteče na západ, ale na východ. Podle ekonoma Lukáše Kovandy to může mít fatální dopady i na české odběratele.

"Fakt, že plynovodem Jamal dnes přestal z Ruska do Evropy téct plyn, je velmi závažný. Pokud se nejedná o krátkodobou, například technickou záležitost, jež se vyřeší v řádu hodin, bude následkem situace prudké zdražení velkoobchodních plynu v EU, až se v pondělí otevřou příslušné burzy," uvedl Kovanda.

Upozornil také na spekulace, že se ruský státní podnik Gazprom, největší exportér zemního plynu na světě, snaží dostat Evropu pod tlak. Může za tím prý být snaha urychlit zprovoznění nového plynovodu Nord Stream 2, který povede plyn z Ruska přímo do Německa. Jamal prochází přes Bělorusko a Polsko.

Související obsah

"Součástí tohoto nátlaku může být i nynější přerušení dodávek plynovodem Jamal. Podezřelé je, že přichází právě v tuto dobu. Ani tak však nelze činit unáhlené závěry. Není v ekonomickém zájmu Ruska, aby získalo reputaci nespolehlivého dodavatele, neboť pak by se EU agilněji než dosud obracela na dodavatele konkurenční, třeba na americké dodavatele zkapalněného plynu," domnívá se Kovanda.

Pokud se situace okolo plynovodu Jamal nevyřeší do pondělí, očekává nárůst velkoobchodních cen plynu o vyšší desítky procent. 

"Zřejmě byt opět atakovaly úroveň alespoň 100 eur (téměř 2600 korun, pozn. red.) za megawatthodinu. Ruku v ruce s tím by stoupla pravděpodobnost dalších krachů dodavatelů energií v ČR. Následovníků firem typu Bohemia Energy může být v takovém případě hned několik. Pochopitelně by toto tedy znamenalo další zdražování odběratelů plynu či i elektřiny z řad českých domácností," uzavřel ekonom.

Lukáš Kovanda se k tématu vyjádřil i v Televizních novinách: 

drz, TN.cz

Související témata

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Sledujte Televizní noviny bez reklam na Oneplay.cz