Koronavirus

Této zemi se covid vyhýbal, teď hlásí první případ. Zavádí tvrdá opatření

Této zemi se covid vyhýbal, teď hlásí první případ. Zavádí tvrdá opatření
Ilustrační foto Zdroj: Profimedia

Je jen velmi málo států, kam se koronavirus ještě nerozšířil. Dlouhou dobu se vyhýbal i tichomořskému státu Tonga, před pár dny se ale i tam objevil první případ. Reakce byla tvrdá, země vyhlásila lockdown. Místní lidé panikaří a před očkovacími centry se tvoří dlouhé fronty.

Téměř dva roky se Tonga ležící v jižním Pacifiku mohla označovat za zemi, kam nákaza koronavirem nepronikla. Minulý týden ale úřady zachytily první případ. Virus do ostrovního státu přivezl misionář, který se zúčastnil repatriačního letu z Nového Zélandu.

Tonžská vláda zareagovala rychle, od 1. listopadu byl v zemi na týden vyhlášen lockdown zahrnující například zákaz nočního vycházení, uzavření škol, kostelů, restaurací a dalších podniků, omezení veřejné dopravy. Do práce mohou chodit pouze lidé, u kterých je to nezbytně nutné, například lékaři.

Související obsah

​Omezení se zdají být velmi tvrdá vzhledem k tomu, že byl v zemi potvrzen zatím jeden jediný případ, tichomořské ostrovní státy se však již od začátku pandemie vyznačují velkou opatrností.

Tonga má 36 obydlených ostrovů a ne na všech se nachází zdravotnická zařízení. Jejich počet je v zemi omezený a pacienti ve vážném stavu se často musejí dokonce převážet až na více než dva tisíce kilometrů vzdálený Nový Zéland.

Navíc více než pětina ze zhruba 100 tisíc obyvatel žije na pokraji chudoby a kvalitní zdravotní péči si nemůže dovolit. I proto země zaváděla už minulý rok tvrdé cestovní restrikce a uzavřela pro cizince své hranice.

Související obsah

​Po vyhlášení lockdownu v zemi vypukla panika. Doposud byla naočkovaná zhruba třetina populace, po odhalení prvního případu ale zájem o vakcínu prudce narostl. Před očkovacími centry se tvořily dlouhé fronty, informoval The Guardian

"Šokovalo mě, že vládě trvalo nějakou dobu, než oznámila, co se děje. Obzvlášť poté, co všechno uniklo na sociální sítě. A že se nerozhodla pro lockdown dříve, když jsme byli svědky toho, co se stalo v okolních zemích, jako je Fidži nebo Nový Zéland," prohlásila jedna z obyvatelek Tongy.

Covid-19 se aktuálně vyhýbá jen poslední hrstce zemí. Ani jeden případ zatím neohlásily tichomořské ostrovy státy Nauru a Tuvalu, dále pak Turkmenistán a Severní Korea. U dvou posledních je ale věrohodnost velmi sporná.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz