Domácí

Češi řekli, koho by rádi viděli na Hradě. Největší podporu mají Babiš a Eben

Češi řekli, koho by rádi viděli na Hradě. Největší podporu mají Babiš a Eben
Zdroj: Profimedia

Největší podporu pro prezidentský úřad v Česku mají Andrej Babiš a Marek Eben. Vyplývá to z výzkumu agentury STEM/MARK. Lidé vnímají prezidentský úřad jako důležitější a chtějí, aby kandidát na funkci zveřejnil svůj zdravotní stav, vyplynulo také z průzkumu.

Když se výzkumníci lidí ptali, kdo by měl být příští prezident, nejčastěji padala jména končícího premiéra Andreje Babiše (ANO) a také herce Marka Ebena. Za nimi se objevovala jména bývalého náčelníka generálního štábu Petra Pavla, senátorů Pavla Fischera (nez.) či Miroslavy Němcové (ODS).

"Nárůst spontánního uvádění Andreje Babiše může souviset s výsledkem říjnových voleb. Domnívám se, že část lidí ráda vyrovnává politické síly mezi parlamentem a Pražským hradem, proto by v budoucnosti někteří viděli rádi jako prezidenta pana Babiše, aby více kriticky dohlížel na pravděpodobnou vládu Petra Fialy," uvedl Jan Burianec z agentury STEM/MARK.

Zdroj: STEM/MARK

​Dalšími zmiňovanými kandidáty jsou pak vesměs ti, co na úřad kandidovali i v posledních volbách. Objevili se zde ale i lídři parlamentních stran Vít Rakušan (STAN) a Petr Fiala (ODS).

Lidé přikládají úřadu prezidenta větší význam

Lidé začali vnímat funkci prezidenta jako důležitější. Může za to hlavně aktuální situace okolo současné hlavy státu Miloše Zemana, ale i výsledky říjnových voleb. Výzkum se dále ptal na to, zda by lidé prezidentskou pravomoc posílili, či nikoliv. Pravomoc by prezidentovi posílili hlavně senioři a voliči ANO a SPD.

Co se týče vlastností, které by měl mít budoucí prezident, i zde se priority měnily. Lidé by si přáli prezidenta, který má politické zkušenosti, je nezávislý, morální autoritou, má prozápadní postoj a respekt v zahraničí. Stále více Čechů by pak chtělo, aby hlava státu národ více povzbuzovala v období krize a byla aktivnější v zahraniční politice. V neposlední řadě pak vzrostl zájem o to, aby kandidáti na prezidentský úřad zveřejnili svůj zdravotní stav.

Související obsah

"Nároky na budoucího prezidenta jsou vysoké a přiblížit se vytouženému ideálu je téměř nemožné, protože některé požadavky jsou i protichůdné. Například je poptávka po politicky zkušeném kandidátovi, ale zároveň by měl vstupovat do prezidentského souboje jako nestraník. To je velmi obtížné, ale může to teoreticky splňovat třeba nezávislý starosta, který však nebude mít celostátní znalost. Zkušený politik bude mít zároveň pravděpodobně potřebu zasahovat do potenciálních sporů na politické scéně, to ale zároveň chce stále méně lidí," řekl Jan Burianec.

Miliardář Karel Janeček promluvil o kandidatuře na Hrad (10/2021):

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz