Domácí

O účasti ve vládě rozhodnou všichni členové Pirátů. Výsledek je ve hvězdách

Schválení koaliční smlouvy u Pirátů a u Starostů teď záleží na nejvyšších orgánech jednotlivých stran. Zatímco v případě Starostů zřejmě půjde jen o formalitu, u Pirátů to možná tak jednoduché nebude.

U Starostů bude o účasti ve vládě rozhodovat celostátní výbor složený ze 42 členů, u Pirátů to bude zřejmě složitější. O schválení koaliční smlouvy bude hlasovat Celostátní fórum, tedy celá členská základna Pirátů. Celkem se do hlasování zapojí 1180 členů.

Aby byla smlouva schválená, musí se pro její přijetí vyslovit tři pětiny ze všech hlasujících. "Zatím to vypadá, že bychom se k tomu hlasování mohli dostat od 12. do 15. listopadu," řekl místopředseda Pirátů Vojtěch Pikal.

"Teď je živá debata v Pirátské straně, jsou názory pro i proti, ale netroufám si odhadovat, který názor převažuje," doplnil Mikuláš Ferjenčík.

Související obsah

"Pirátská strana je v tomto trochu nevypočitatelná, protože konečné rozhodnutí je v rukou členské základny, a tam se může dít leccos," myslí si politolog Pavel Pšeja.

"Jo a opravdu nechci, aby se Piráti učili vládnout od ODS. Fuj, vlád ODS tahle země zažila dost a nic z toho bych nechtěl, aby se učil Pirát," nechal se slyšet člen Krajského sdružení Praha Ondřej Kališ (Piráti).

V případě, že by Celostátní fórum zamítlo účast ve vládě, nebudou Piráti vznik nové vlády blokovat. "Budeme jednat s koaličním partnerem, to znamená se Starosty, abychom vyřešili tu smlouvu, která nás váže ke společnému postupu," sdělil Pikal.

V minulosti pirátské fórum rozhodovalo třeba právě o spolupráci se Starosty. Tehdy byly pro téměř čtyři pětiny hlasujících. Piráti ale také řeší kumulaci funkcí, proti které se dlouhodobě stavějí. Pokud by se například předseda Pirátů Ivan Bartoš stal ministrem, podle pravidel Pirátů by měl složit poslanecký mandát. O tom ale v tuto chvíli neuvažuje.

Související obsah

"Jelikož stále nevešel v platnost klouzavý mandát, který Piráti prosazují, bude pan předseda v případě nástupu na ministerstvo i nadále poslancem," uvedla mluvčí Pirátské strany Kateřina Sadílková. V případě, že by se Bartoš vzdal poslaneckého mandátu a vláda by v budoucnu rezignovala, na místo poslance by se už vrátit nemohl.

ls, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Policisté v Torontu zastřelili muže, který byl spatřen s puškou poblíž základní školy

Policisté v Torontu během zákroku zastřelili ve čtvrtek muže, který se pohyboval s puškou poblíž základní školy v oblasti Scarborough Port Union, informuje The Guardian. Svědci řekli místním médiím, že slyšeli tři výstřely a pak viděli, jak se policie pokouší muže ve věku kolem 20 let oživit. "Policie byla konfrontována jednotlivcem a kvůli okolnostem, které následovaly, jsou nyní předmětem vyšetřování SIU (Zvláštní vyšetřovací jednotka), mám zakázáno dále diskutovat o tom, co se stalo," řekl šéf torontské policie James Ramer. Několik škol v bezprostřední blízkosti incidentu bylo uzavřeno.

Krátká zpráva

USA se chystají poskytnout Ukrajině salvové raketomety dlouhého doletu

Bidenova administrativa se chystá poskytnout Ukrajině salvové raketomety dlouhého doletu M270 MLRS a pohyblivý raketový systém HIMARS. Tyto zbraňové systémy mohou odpalovat rakety mnohem dále než kterýkoli ze systémů, které Ukrajina již má, což by mohlo být v boji s ruskými okupanty převratnou změnou. USA se přiklání k vyslání systémů jako součásti většího balíčku vojenské a bezpečnostní pomoci Ukrajině, který by podle CNN mohl být oznámen již příští týden.

Píše se na Deník.cz