Volby do Poslanecké sněmovny 2021

Starostové zničili Piráty. Politolog vysvětlil důvody jejich úspěchu

Starostové zničili Piráty. Politolog vysvětlil důvody jejich úspěchu
Zdroj: Petr Topič / MAFRA / Profimedia

Zřejmě největším překvapením letošních voleb je debakl Pirátů. Přestože jejich koalice se Starosty získala 37 mandátů, tak poslanci Pirátů vybojovali jen čtyři z nich. Voliči totiž dominantně kroužkovali kandidáty hnutí STAN. Podle politologa Lukáše Jelínka se kromě jiného projevila pirátská nezkušenost v politice. Piráti totiž podcenili důležitý aspekt voličského chování.

Místo 22 poslanců jen čtyři. Takový výsledek Piráti zřejmě nečekali ani v nejhorším snu. Přitom na první pohled jejich koalice se Starosty a nezávislými zaznamenala úspěch. Celkem má 37 poslanců, což je o 9 více, než měli doposud. Fenomén kroužkování ale přiřadil hned 33 míst kandidátům v barvách STAN.

Předseda Pirátů Ivan Bartoš výsledek respektuje. "Jsem nesmírně vděčný každému, kdo se nenechal odradit dezinformační kampaní a dal nám svůj hlas. Pokud jde o počet poslanců v naší koalici, voliči rozhodli a nezbývá to než respektovat," uvedl Bartoš. 

Podle politologa Lukáše Jelínka Piráti podcenili oblíbenost komunálních politiků. "Ve volbách bývají většinou úspěšnější kandidující starostové nebo výrazné tváře z komunální politiky. Těch právě hnutí STAN na kandidátce s Piráty nabídlo celou řadu," řekl politolog. "STAN má navíc na rozdíl od Pirátů poměrně stabilní a věrný voličský elektorát," popsal Jelínek dva hlavní důvody úspěchu Starostů. Podle politologa by Piráti dopadli lépe, kdyby nabídli více komunálních politiků. Zatím jich ale tolik nemají, a neměli tak kde brát.

Související obsah

​Velký úspěch ve volbách zaznamenal také předseda hnutí STAN Vít Rakušan, který získal absolutně nejvíce preferenčních hlasů. Kroužek u jeho jména udělalo téměř 60 tisíc voličů ve Středočeském kraji. "U Víta Rakušana funguje jeho minulost, kdy byl dlouholetým starostou Kolína. Navíc uspěl v televizních debatách. Byl v nich velmi výrazný, bojovný a působil jako politik, který se dokáže postavit Andreji Babišovi (ANO)," vysvětlil jeho úspěch Jelínek.

Hodně těžké to teď budou mít Piráti. "Bude zajímavé sledovat, do jaké míry bude ve straně ochota být součástí nějaké vládní středopravicové většiny, když mají jen čtyři mandáty. Ale myslím, že stávající vedení bude držet linii se Starosty," řekl politolog. Strana je podle něj ale velmi dynamická a vše se může změnit. 

Jít do koalice s hnutím STAN ale podle Jelínka nebyla chyba. "Tady byla taková poptávka po integraci pravice a středu, že bylo logické, že i Piráti s někým navážou spolupráci. A STAN bylo z hlediska politického spektra jejich nejpřirozenějším partnerem. Druhá věc je, jak vybalancovali tu koalici. Mohli například předem předvídat, že voličské chování bude ke Starostům vstřícnější. Ale to je jen jedna z ukázek nedostatečné zkušenosti Pirátů v politice," vysvětlil politolog.

Připustil také, že Piráti by zřejmě sami udělali lepší výsledek. "Ale tady nešlo tolik o to, kolik udělá jednotlivá strana, ale aby lidé v České republice měli pocit, že existuje ochota rozdrobené opozice se spojit. Možná se Piráti pro tuto myšlenku i trochu obětovali," dodal Jelínek.

Poslechněte si, jak Vít Rakušan okomentoval výsledek voleb a Pirátů:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz