Domácí

Ojetiny prudce zdražují. Odbornice prozradila, o kolik ceny ještě vzrostou

Kdy se zastaví zdražování ojetin a na co si dát při jejich nákupu nyní obzvlášť pozor? Nebo je lepší čekat na nový vůz? Na tyto otázky odpověděla Karolína Topolová, šéfka AAA Auto, v pořadu Naše Česko ekonomovi Lukáši Kovandovi.

Průměrná cena za prodávané ojeté vozy letos v Česku stoupla o 9,4 % z loňských 228 600 korun na 250 000 korun. Jde tak v porovnání s minulým rokem o navýšení o víc než 20 tisíc korun. A ceny pravděpodobně dál porostou.

Důvodů, proč vozy na trhu chybí, je několik. Mnozí lidé odložili plánovaný nákup nového auta a raději si v nejisté ekonomické situaci stále drží svoje ojetiny. "Souvisí to také s pandemii, protože přeprava automobily patří mezi ty nejbezpečnější," řekla Topolová.

Související obsah

Podle ní je poptávka po ojetinách obrovská a aut je málo. "Lidé pořizovali často třetí i čtvrtá auta do rodiny. Dalším důvodem nedostatku je zejména výpadek ve výrobě nových vozů. Za posledních několik měsíců nevznikají čerstvé ojetiny, takže ta poptávka po zánovních vozech je veliká," popisuje šéfka AAA Auto.

"Za poslední rok vidíme 15 až 20 procent růst cen ojetin. Já se v oboru pohybuji přes dvacet let a tohle jsem ještě nezažila," podotkla Topolová. Podle ní v příštím roce ceny ojetých aut vzrostou o 10 až 15 procent. 

Na nejdůležitější momenty z rozhovoru se podívejte v reportáži:

 

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Odborníci uklidňují, omikron nebude horší než delta

Dle dosavadních zjištění je „téměř jisté“, že covidová mutace omikron nevyvolává těžší průběh nemoci než varianta delta, spíše by to mohlo být naopak, i když je nakažlivější, prohlásil epidemiolog a poradce americké vlády Anthony Fauci. Podobně se vyjádřil představitel Světové zdravotnické organizace Michael Ryan, který nepochybuje o tom, že současné vakcíny ochrání i v případě omikronu před těžkou formou onemocnění koronavirem.

Píše se na Deník.cz