Prodej aut

Na prodeji ojetiny se dá slušně vydělat. Cena poskočila o 20 tisíc a dál poroste

Na prodeji ojetiny se dá slušně vydělat. Cena poskočila o 20 tisíc a dál poroste
Zdroj: Michal Růžička / MAFRA / Profimedia

Kdo vloni koupil ojeté auto, může teď slušně vydělat jeho prodejem. Například průměrná cena za šestiletou Škodu Octavii je letos o 20 000 korun vyšší než před rokem stála pětiletá oktávka. Vyplývá to z aktuální analýzy českého trhu ojetých vozidel společnosti Cebia.

Průměrná cena za prodávané ojeté vozy letos v Česku stoupla o 9,4 % z loňských 228 600 korun na 250 000 korun. V porovnání s loňským rokem tak jde o navýšení o víc než 20 000 korun, od poloviny letošního roku průměrná cena stoupla o 5 000 korun. A velmi pravděpodobně dál poroste.

"Auta stále zdražují, i když největší zdražení, které přišlo s oživením trhu už v květnu, mají za sebou. Přesto se ale nedá čekat, že by se cena udržela. Na trhu je totiž výrazný nedostatek ojetých aut. V nabídce prodejců chybí oproti předchozím letům až pětina vozů," popisuje současnou situaci na trhu Barbora Minksová ze společnosti Cebia.

Důvodů, proč vozy na trhu chybí, je několik. Mnozí lidé odložili plánovaný nákup nového auta a raději si v nejisté ekonomické situaci stále drží svoje ojetiny. Projevuje se také pokles ve výrobě nových vozů a dlouhé čekací lhůty, kvůli kterým si lidé nechávají stávající ojeté auto, nebo prodlužují operativní leasingy. Navíc chybí na trhu zánovní ojetiny.

"Letos došlo k zajímavé situaci. Kdo si loni koupil ojeté auto, mohl ho v mnoha případech letos prodat dráž, a to i přesto, že bylo o rok starší. Například Škodu Octavii šestiletého stáří šlo letos prodat až o 20 000 korun dráž než loni pětiletou. Koupi ojetého vozu v loňském roce tak lze díky rostoucím cenám považovat za investici," upozorňuje Minksová.

Související obsah

​Ojetá auta v autobazarech mizela letos doslova před očima. Ve třetím čtvrtletí došlo k výraznému zrychlení prodejů a kdo si vyhlédl auto, neměl příliš času na váhání a otálení s koupí. Loni se auta v prvních třech kvartálech prodávala v průměru za 98 dní, letos klesl průměrný počet dní, během nichž se auto „ohřálo“ u prodejce, na pouhých 73 dní. "Je nutné dodat, že se i do tohoto čísla započítávají dlouhé prodejní lhůty během prvních čtyř měsíců, kdy byla prodejní místa zavřená," podotýká Minksová.

Zatímco ještě v květnu a první polovině června měli prodejci na autech poměrně vysoké marže, od poloviny června se začala situace měnit. Lidé začali požadovat vyšší výkupní ceny a nyní už marže prodejců dosahují v průměru dlouhodobě běžných 5 až 7 %. A možnost získat od prodejce slevu je nyní prakticky nulová.

Související obsah

​Na trh se opět začaly víc dostávat vozy čerstvě dovezené ze zahraničí, výrazně narostl podíl aut s německým původem. Naopak klesá podíl vozů po prvním majiteli.

"Větší příliv aut ze zahraničí odstartoval už v květnu, tedy nedlouho po otevření prodejních míst. V červnu a v srpnu se k nám dostalo dokonce nejvíce aut od roku 2008. I ve srovnání s rokem 2019, který nebyl ovlivněn pandemií koronaviru, se k nám letos dovezlo o 894 vozů více," popisuje Barbora Minksová.

Od začátku roku se k nám dovezlo celkem 136 877 ojetých osobních aut, což představuje meziroční nárůst o 19,6 %. Z toho 53 333 aut se do Česka dovezlo jen ve třetím čtvrtletí. Dobrou zprávou je, že průměrné stáří čerstvě dovezených ojetých aut meziročně mírně kleslo z 10,7 roku na 10,5 roku. Podíl dovezených aut starších 15 let však zůstává stabilní na 21 %.

Související obsah

​Příliv aut z Německa souvisí s celkově narůstajícím počtem dovážených aut. "Na druhou stranu to může do určité míry souviset také s tím, že čeští zákazníci auta s německým původem vyhledávají a někteří prodejci toho zneužívají a falšují u vozů původ. Dlouhodobě má falešný původ uvedený pětina dovezených aut, nejčastěji se jedná právě o německý. Ačkoli není k dispozici aktuální statistika falešných původů ke třetímu letošnímu kvartálu, kupující by měli být více obezřetní," dodává společnost Cebia, která se dlouhodobě zabývá prověřováním historie ojetých vozů.

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události