Domácí

Vláda schválila vyšší minimální mzdu. Rozhodla i o přísnějších opatřeních

Kabinet premiéra Andreje Babiše (ANO) v pátek odsouhlasil zvýšení minimální mzdy. Od příštího roku vzroste o tisíc korun na 16 200 korun. Vláda odsouhlasila i návrhy ministerstva zdravotnictví na zpřísnění covidových opatření. Od 22. listopadu budou platit nová pravidla na hromadných akcích. Od prosince pak budou muset lidé na vlecích a lanovkách prokazovat bezinfekčnost.

Vláda v pátek projednávala návrh na zvýšení minimální mzdy od ministerstva práce a sociálních věcí. Resort chtěl zvýšení o 1 400 korun, aby minimální mzda činila 16 600. Minimální mzda se nakonec zvýší o něco méně. Od příštího roku bude 16 200 korun, na twitteru to po jednání vlády oznámila ministryně práce Jana Maláčová (ČSSD).

Maláčová je zklamaná, že vláda neschválila vyšší částku. "Sociální demokracie chtěla 18 000 korun. Lidé, kteří pracují a snaží se, se mají ze své mzdy uživit. Jsem zklamaná, budeme 400 korun pod minimální mzdou Polska," uvedla ministryně.

Související obsah

Současná ministryně financí Alena Schillerová (ANO) považuje schválené zvýšení minimální mzdy za přijatelný kompromis. "Rozhodnutí vlády zvýšit minimální mzdu pro rok 2022 o 1000 korun na 16 200 korun měsíčně považuji za přijatelný kompromis pro všechny zúčastněné strany. Na minimální mzdu jsou vázány mzdy zaručené a jejich výše musí reflektovat ekonomickou realitu a pocovidové zotavování menších firem," uvedla Schillerová na twitteru.

Boj s covidem

Na programu pátečního jednání byly také návrhy, které ve čtvrtek představil resort zdravotnictví. Od 22. listopadu se zpřísní pravidla pro vstup na hromadné akce. Nově bude možné prokázat bezinfekčnost pouze antigenem jen u akcí do tisíce účastníků, nad tento počet návštěvníci budou muset mít PCR test, potvrzení o prodělání nemoci či platné očkování.

Související obsah

Ministerstvo také jednalo s provozovateli lyžařských areálů, kde bodou platit podobná pravidla jako u ostatních služeb. Od 1. prosince tak bude nutné se prokazovat OTN a nosit respirátory tam, kde není možné udržet rozestupy a ve vnitřních interiérech.

Vláda také schválila od 15. listopadu zkrácení platnosti testů, kterými se lidé prokazují na návštěvách v sociálních zařízeních, např. v domovech pro seniory. Bude tak platit to, co u ostatních služeb. Antigenní test bude muset být starý maximálně 24 hodin, PCR 72 hodin.

Kabinet na schůzi rovněž schválil pomoc Lotyšsku v boji s koronavirem. Česko zemi pošle desítky neinvazivních plicních ventilátorů s příslušenstvím v hodnotě 8,6 milionu korun.

Limit DPH, AdBlue a plasty

Ministryně financí dostala na jednání vlády pověření vyjednávat na úrovni Evropské komise o zvýšení limitu pro plátce DPH z jednoho milionu na dva miliony korun. "Zvýšení limitu pro povinné plátcovství DPH na 2 miliony korun pomůže drobným podnikatelům a živnostníkům, kterým uleví od přebytečné administrativy a papírování," vysvětlila Schillerová.

Související obsah

Další schválený návrh se týká nákupu 72 000 litrů AdBlue pro potřeby složek integrovaného záchranného systému do skladů Správy státních hmotných rezerv. Poptávka po tekutině v poslední době vzrůstá a její cena se zvyšuje. "Zásoba AdBlue v objemu tříměsíční spotřeby složek integrovaného záchranného systému. Nová položka Správy státních hmotných rezerv, kterou právě schválila vláda. Pořízení aditiva AdBlue bude formou veřejné zakázky," informoval o rozhodnutí vlády ministr dopravy, průmyslu a obchodu Karel Havlíček (ANO).

Vláda na pátečním jednání také rozhodla o konci plastových příborů, talířů a brček. Návrh zákona, který je zakazuje, kabinet znovu schválil. Účinný by měl být od příštího července.

Podívejte se na záznam tikové konference vlády:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz