Domácí

Chybějící AdBlue představuje zásadní problém. Hrozí kolaps nákladní dopravy

Majitelé aut s moderními dieselovými motory mají problém. Kvůli energetické krizi je velký nedostatek speciální ekologické kapaliny AdBlue, bez které se auta nerozjedou. Navíc její cena prudce roste. Podle odborníků tak hrozí kolaps nákladní dopravy a problémy prý budou mít i zemědělci.

Evropa se potýká s další hrozbou, kterou je ztenčující se zásoba kapaliny AdBlue. U některých čerpacích stanic je už dokonce vyprodaná. "Pokud ji nedoplní z nějakých důvodů, tak nenastartuje ten motor," řekl Václav Loula z České asociace petrolejářského průmyslu a obchodu.

"Musí ji používat všechna nákladní vozidla, která jsou vyrobená po roce 2011, a dokonce i většina vozidel po roce 2005. Jsou to i autobusy a stavební stroje," vysvětlil Martin Felix ze Sdružení automobilových dopravců.

Související obsah

​Kromě paralyzování nákladní dopravy hrozí i ochromení vozidel integrovaného záchranného systému. "Ještě před rokem nebylo ojedinělé, že se dalo AdBlue koupit za 10, 15 korun za litr maximálně, dnes se ale dostáváme na ceny 70 až 80 korun za litr, cože je tedy dramatický nárůst," uvedl ekonom Štěpán Křeček.

Kapalina se získává jako vedlejší produkt při výrobě hnojiv. Tu ale kvůli nedostatku zemního plynu výrobci utlumili. "Je proto nutné, aby tyto rezervy se udělaly ve státních hmotných rezervách.  Jinak by se sesypala ekonomika, tak jak ji známe," dodal Křeček.

Stát už se nákupem kapaliny do hmotných rezerv zabývá, problém se řeší i v rámci celé Evropské unie.

Jan Houška, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Související témata

Důležité Události