Domácí

Zeman chce vládu jmenovat v Lánech. Může to udělat z nemocnice, míní právníci

I když pětikoalice stihne všechny potřebné kroky do zmiňovaných Vánoc, není jasné, kdy prezident novou vládu jmenuje. Miloš Zeman chce totiž ministry jmenovat v Lánech, jenže ani lékaři zatím neřekli, kdy ho z nemocnice propustí. Ústavní právníci teď proto zkoumají možnosti, jestli se ceremoniál může konat i v nemocnici, nebo dokonce na dálku.

Rozdělení ministerstev je jasné, pět postů v novém kabinetu dostane ODS, Lidovci po třech, TOP 09 dva, Starostové čtyři a Piráti tři. Už za pár dní strany představí i konkrétní jména ministrů. Otázkou tak zůstává už jenom to, kdy a jak je prezident jmenuje.

"Udělám vše pro to, aby tato vláda vznikla co nejrychleji, samozřejmě některé oficiality bude asi zapotřebí omezit. Například tuto vládu jmenuji v Lánech a nikoli na Hradě," informoval prezident Miloš Zeman.

Související obsah

Jenže do Lán se prezident podle členů jeho lékařského konzilia dostane nejdřív za tři týdny. A i to je s velkým otazníkem. "Pokud se to bude vyvíjet tak, jak doposud pan ředitel Zavoral řekl, že si myslí, že ta hospitalizace bude v rozmezí tří až čtyř týdnů. Samozřejmě může dojít k náhlému zlepšení nebo zhoršení," uvedl chirurg a člen konzilia Pavel Pafko.

Jak se bude zdravotní stav prezidenta dále vyvíjet, se nedá podle lékařského konzilia přesně určit. "Stanovit prognózu dalšího vývoje zdravotního stavu je i nadále velmi obtížné. Charakter i manifestace základního onemocněné jsou závažné, upřesňování prognózy bude závislé na vývojtni onemocnění, které je samo léčebně obtížně ovlivnitelné," doplnil lékař a člen konzilia Tomáš Zima.

Navíc podle lékařů není ani jasné, jestli hlava státu půjde z ÚVN rovnou domů. Ve hře je totiž i přesun do některého ze zařízení následné péče. Zeman ale podle expertů může jmenovat premiéra i další členy vlády z nemocnice. "Právo tomu rozhodně nebrání. Je to otázka spíš logistiky," sdělil ústavní právník Jan Kudrna.

Související obsah

Ústava podle právníků otevírá i možnost jmenování kabinetu na dálku. "Ústava mluví o tom, že člen vlády skládá slib do rukou prezidenta republiky. Bych to vykládal tak, že to může být za určitých okolností provedeno písemně," myslí si ústavní právník Aleš Gerloch.

Problém by ale mohl vzniknout, pokud by prezident v případě delšího pobytu v nemocnici odmítal tyto možnosti využít a trval na jmenování ministrů v Lánech. "V tom případě by asi jednal přímo protiústavně, protože úkolem prezidenta je napomoci sestavení vlády, ne to blokovat," uzavřel Kudrna.

Ústava sice konkrétní termín, do kdy hlava státu musí kabinet jmenovat, neuvádí, podle expertů to ale musí být bez zbytečného odkladu a na jmenování kabinetu nemůžeme čekat měsíce.

Je to pozdě, ale ne výjimečné. Řekla politoložka Vladimíra Dvořáková o jmenování nové vlády:

ls, TN.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz