Domácí

Petr si pojistil cenný balík. Pošta ho ztratila a nechce platit

To, že si na poště pojistíte zásilku, ještě nemusí znamenat, že máte nárok na odškodnění při její ztrátě. A dokazuje to i případ z Litvínova, kde Petr Baraňák poslal bratrovi přes Českou poštu elektroniku v hodnotě 10 tisíc korun a balík se ztratil. Pošta mu sice reklamaci uznala, ale odškodnění mu nepřiznala. Prý věrohodně nedoložil obsah zásilky. Takový postup se ale nelíbí Českému telekomunikačnímu úřadu (ČTÚ).

Petr poslal svému bratrovi zbrusu nový audiorekordér. Každý bydlí v jiném městě a poštou bylo doručení nejrychlejší. Do balíčku přiložil i fakturu, aby elektroniku mohl v případě potřeby reklamovat. Jenže balíček nikdy nedorazil.

"Zásilka se tvářila jako doručená, ale bratr mi volal, že mu nic nepřišlo. Tak jsem začal pátrat, co se stalo," vysvětlil odesílatel Petr Baraňák.

Související obsah

Doručovatel si měl údajně ulehčit práci, zfalšovat podpis adresáta a balíček s elektronikou za 10 tisíc hodit přes plot. "Sehnal jsem číslo toho doručovatele, do telefonu mi tvrdil, že prý nikdo nebyl doma, tak mě tam podepsal a balík hodil za plot. Ještě tvrdil, že je mu jasné, že mu to strhnou z platu," uvedl adresát Hynek Baraňák.

Následovala reklamace u České pošty. Firma ji uznala. Ovšem odesílatele vyzvala, aby věrohodně doložil, co bylo uvnitř. Problém je v tom, že věrohodně vlastně nic doložit ani nejde. Faktura byla uvnitř zásilky, která už ale oficiálně vůbec neexistuje. "Čekáme na vyjádření," sdělil mluvčí České pošty Matyáš Vitík.

Související obsah

Podle ČTÚ ale odesílateli musí stačit podací lístek. Na něm jsou všechny potřebné údaje. Doklad o koupi může pomoci, ale není nutností. "Mezi ty důležité doklady při ztrátě zásilky patří podací lístek s udanou cenou zásilky a dále pak doklad prokazující hodnotu zasílaného obsahu," vysvětlila mluvčí ČTÚ Tereza Meravá.

Úřad proto v podobných případech doporučuje podat na výsledek reklamace námitku, o té pak bude rozhodovat on sám.

ls, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz